Nastroje i wybory Ukraińców

4 lutego 2022. Ponad połowa, bo 52,8 proc. obywateli Ukrainy uważa, że w ciągu ostatniego roku sytuacja finansowa ich rodziny pogorszyła się. Były prezydent Petro Poroszenko i związana z nim partia Europejska Solidarność skutecznie konkurują z obozem obecnej władzy.

To rezultaty sondaży opinii publicznej, które Centrum im. Razumkowa przeprowadziło w dniach 28- 31 stycznia.

  • Jeśli wybory odbyłyby się w najbliższej przyszłości, urzędujący prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i były prezydent Petro Poroszenko weszliby do drugiej tury wyborów prezydenckich. Na Zełenskiego gotowych jest głosować 26 proc. osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach, na Poroszenkę 24,2 proc. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Julia Tymoszenko, na którą planuje głosować 10,3 proc. tych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach.

Aż 62,5 proc. respondentów nie popiera idei kandydowania Wołodymyra Zełenskiego na drugą kadencję prezydencką w wyborach w 2024 roku.

  • Gdyby wybory do Rady Najwyższej odbyły się w najbliższym czasie, największe poparcie wyborców uzyskałaby Europejska Solidarność- partia związana z P. Poroszenką, na którą zamierza zagłosować 25,2 proc. planujących swój udział w wyborach. Na proprezydencką partię Sługa Ludu, związaną z W. Zełenskim oddałoby głos 12,8 proc. deklarujących udział w wyborach. Batkiwszczyna J. Timoszenko uzyskałaby 12,6 proc. głosów tych, którzy pójdą do wyborów. Opozycyjna Platforma za Życie, związana z Wiktorem Medwedczukiem i uznawana za partię prorosyjską uzyskałaby 6,3 proc. głosów.

W tym badaniu zauważono istotny wzrost poparcia dla środowiska politycznego P. Poroszenki.

  • Ponad połowa, bo 52,8 proc. uczestników badania uznało, że w ciągu ostatniego roku sytuacja finansowa ich rodziny pogorszyła się. Nieco ponad jedna trzecia badanych (38,5 proc.) odpowiedziała, że sytuacja finansowa ich rodziny nie uległa zmianie, zaś 7,8 proc. uważa, że uległa poprawie.

Większość respondentów (52,9 proc.) uważa, że prezydent i rząd nie są w stanie znaleźć skutecznych rozwiązań problemów gospodarczych, jedna trzecia respondentów (32,6 proc) jest zdania, że prezydent i rząd są częściowo skuteczni w rozwiązywaniu problemów gospodarczych, zaś 8,4 proc. respondentów uważa, że prezydent i rząd znajdują skuteczne rozwiązania problemów gospodarczych.

Jako główne przyczyny problemów gospodarczych w Ukrainie respondenci najczęściej wymieniają niekompetencję władz (37,2 proc.) i wysoki poziom korupcji (34,3 proc). Wojna na wschodzie jest główną przyczyną problemów gospodarczych Ukrainy według 11,8 proc. badanych.

Badania przeprowadzono metodą SATI (ankieta telefoniczna), z udziałem 1206 respondentów w wieku 18 lat i starszych, we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego, na próbie reprezentującej dorosłą populację według głównych wskaźników społeczno-demograficznych.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn