Drewno, IKEA, Ukraina

29  czerwca 2020. Brytyjscy naukowcy sugerują, że są „plany” niszczenia lasów ukraińskich. Ich zdaniem IKEA sprzedaje bukowe krzesła, wykonane z nielegalne pozyskiwanego drewna w lasach ukraińskich Karpat.  Jednocześnie lasy te są domem dla populacji dużych europejskich ssaków, w tym niedźwiedzi, rysi i wilków.

Oto ważne elementy tej sprawy:

Kto nielegalnie ścina buk ukraiński?

Leśnictwo Welykobychkivske zajmowało się „ścinaniem sanitarnym” na ponad stu stanowiskach od kwietnia do czerwca 2018 r, również jak i w latach 2019–2020.

Kto kupuje nielegalnie ścięty buk?

Głównym zamawiającym jest firma meblowa Sp. z o.o. „WGSM”. Firma przetwarza 40 tysięcy metrów sześciennych drewna rocznie, z czego powstaje blisko pół miliona bukowych krzeseł. Eksportują prawie wszystkie swoje towary do UE, a 96 proc. produkcji odbiera IKEA.

Jaki jest schemat nielegalnego pozyskiwania drewna?  

Zezwolenia na ścinanie zdrowych drzew wydawane są pod pretekstem, że są chore. Przedstawiciele organów ścigania otrzymują łapówki. Nielegalne działania są rejestrowane w dokumentach na „martwe dusze”.

Kontrola i legalność pochodzenia drewna dla IKEA.

Korupcja ma miejsce nie tylko na poziomie lokalnym. Nielegalne drewno w bukowych krzesłach IKEA posiada certyfikat FSC (wiodący międzynarodowy system ekologicznego znakowania drewna i papieru).

Reakcja IKEA:

firma nie jest w stanie zapobiec nielegalnemu wykorzystaniu drewna, ponieważ w dużej mierze opiera się na audyt FSC. Firma twierdzi, że podejmuje środki w celu „wzmocnienia kontroli zgodności”. IKEA przyznaje, że wyrąb sanitarny na dużą skalę na Ukrainie może „potencjalnie powodować nadużycia” i że należy rozwiązać ten problem. Firma oświadcza, że zamierza odwołać się do rządu Ukrainy w sprawie reformy.

Inne rozwiązania.  

IKEA musi ponownie rozważyć strategię dalszego obniżania cen swoich produktów. Ponadto aktywniej wspierać wykorzystanie drewna pochodzącego z recyklingu.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn