Pomoc w uzbrojeniu Ukrainy

26 czerwca 2020 r. W dniu 11 czerwca Kongres USA zatwierdził kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy w wysokości 250 mln USD. Dzień później, w piątek 12 czerwca Ukraina została oficjalnie przyjęta do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO.

Wsparcie wojenne dla Ukrainy udziela wiele krajów, w tym Polska. Głównym jednak dawcą pomocy są  Stany Zjednoczone. Jeszcze w 2018 r. gen. Wiktor Mużenko, szef ukraińskiego sztabu, ocenił udział pomocy materialnej USA dla Ukrainy na 90 proc. całego pakietu przekazywanego z Zachodu. Sytuacja z tego czasu nie uległa większym zmianom.

Departament Obrony USA poinformował, iż od 2014 r. na Ukrainę trafiło już łącznie ponad 1,5 mld USD pomocy wojennej. W początkowym okresie, podczas prezydentury Baracka Obamy, wsparcie miało w większej mierze charakter niebojowy, w tym sprzęt, wyposażenie, pojazdy oraz programy szkoleniowe. W czasie prezydentury Donalda Trumpa zakres pomocy znacząco się rozszerzył i objął też tzw. broń śmiercionośną. Najbardziej znaczące z punktu widzenia praktycznego jak i symbolicznego są dostawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin  oraz  kutrów patrolowych typu „Island” .

Tegoroczny program dotacji jest skierowany przede wszystkim na wzmocnienie marynarki wojennej oraz zwiększenie zdolności operacyjnych sił lądowych i specjalnych. W tym celu planowany jest transfer m.in. radarów artyleryjskich, karabinów snajperskich i wyrzutni rakietowych. Dodatkowym obszarem współpracy będzie sfera medycyny wojennej, logistyki, komunikacji oraz walki w cyberprzestrzeni.

Współpraca w sferze militarnej między Ukrainą a Zachodem dotyczy nie tylko bezpłatnej pomocy, ale też zakupów komercyjnych. Oleksandr Myroniuk, wiceminister obrony zapowiedział, iż udział importu w zamówieniach obronnych na lata 2021, 2022 i 2023 wyniesie ok. 10 proc. Istotne znaczenie ma tutaj dołączenie Ukrainy do Agencji Wsparcia i Zamówień Obronnych NATO. Pierwsze kontrakty za pośrednictwem tego instrumentu zawarto już w końcu 2019 r. Wzmocnieniu tych relacji będzie służyła nowa ustawa o zamówieniach publicznych w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, której przyjęcie planowane jest w najbliższym czasie.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn