Rekord eksportowy zboża

9 lipca 2020. Wzrost eksportu ukraińskiego zboża. Wg informacji z Ministerstwa Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Ukrainy, w roku handlowym 2019/2020 Ukraina wyeksportowała rekordowe 57,2 mln ton zboża, roślin strączkowych i mąki, czyli o 6,8 mln ton więcej niż w roku poprzednim.

Wyeksportowano ogółem 56,7 mln ton zbóż i roślin strączkowych, z czego: 20,5 mln ton pszenicy oraz mieszanki pszenicy i żyta, 30,3 mln ton kukurydzy, 5,08 mln ton jęczmienia, 8,2 tys. ton żyta, a także – 791 tys. ton innych zbóż i roślin strączkowych. Natomiast mąki wyeksportowano w sumie 334,2 tys. ton, w tym 331,7 tys. ton mąki pszennej lub mieszanki pszenicy i żyta, 2,5 tys. ton mąki z innych zbóż.

„Najbardziej obiecującym rynkiem dla Ukrainy jest Azja. Rośnie nowe pokolenie, które je mniej ryżu, a więcej pszenicy. Ponadto eksportowi sprzyja sytuacja demograficzna. Perspektywicznym kierunkiem pozostaje Europa” – skomentował Mykola Gorbachov, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Zbożowego.

Przypomnijmy, że w 2019 r. Ukrainie udało się osiągnąć rekordowe zbiory – 75,2 mln ton zbóż i roślin strączkowych, co wpłynęło na rozwój eksportu. Ukraina jest w czołówce  światowych eksporterów zboża. Głównymi nabywcami dalej pozostają Egipt, Chiny, ale do listy poważnych importerów w 2019 roku dołączyły takie kraje jak Turcja, Bangladesz i Izrael.

Rozpoczął się nowy sezon zbożowy. Od 2 lipca rolnicy w sześciu obwodach Ukrainy zaczęli zbierać wczesne plony.

SZ

Facebook
Twitter
LinkedIn