Poroszenko wolny z ograniczeniami

19 stycznia 2022. Przez dwa miesiące, do 19 marca, były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko musi zdać swoje paszporty, nie może opuszczać Kijowa lub regionu Kijowa bez zgody śledczego, prokuratora lub sądu, w tym czasie musi też stawić się na każde wezwanie śledczego, prokuratora lub sądu. Tak postanowił sąd peczorski, choć prokuratura żądała dla Poroszenki dwóch miesięcy aresztu z możliwością zamiany na bezprecedensową kaucję 1 mld UAH.

Były prezydent po ogłoszeniu postanowienia sądu powiedział, że nie jest zadowolony z tego zwycięstwa, ponieważ „szalony scenariusz Zełenskiego, nieadekwatny do sytuacji, nie został jeszcze zakończony”. Dodał, że nie można dziś świętować, gdyż w Ukrainie trwa walka wewnątrzpolityczna i jednocześnie toczy się wojna hybrydowa przeciwko Ukrainie. Według Poroszenki teraz każdy powinien „uratować Ukrainę, tak jak to zrobiliśmy w 2014 roku”.

Zwolennicy polityka ucieszyli się z tej decyzji i na Sali sądowej zaśpiewali hymn Ukrainy.

Adwokat zaznaczył, że obrona odwoła się od decyzji sądu, gdyż celem oskarżenia jest „izolowanie i uciszanie” Poroszenki.

W sądzie obecny był Štefan Füle czeski polityk, 2010 do 2014 komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa, który w ten sposób zamanifestował swoje poparcie dla Petra Poroszenki.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn