Obowiązek deklarowania cen

29 czerwca 2020. W Ukrainie wprowadzono rejestr cen detalicznych, jego celem jest ustabilizowanie i zahamowanie podwyżek cen. Dotyczy to towarów o znaczącym znaczeniu społecznym i towarów związanych ze zwalczaniem epidemii, jeśli ich producenci planują podnieść ceny detaliczne o ponad 5 proc.

Na czas kwarantanny uruchomiono nową usługę deklarowania cen, a także pulpit nawigacyjny, na którym Ukraińcy mogą śledzić zmiany wartości niektórych kategorii towarów.

„Podczas pandemii niezbędne produkty muszą być dostępne dla wszystkich. W tym celu opracowaliśmy i uruchomiliśmy usługę deklarowania cen dla firm, a także udostępniliśmy wszystkim obywatelom Ukrainy specjalną platformę informacyjną. Dzięki niej obywatele będą mogli upewnić się, że po jakiej cenie nabywać towary pierwszej potrzeby”- skomentował minister M. Fiodorov.

Jak to działa? Firmy informują o zmianach cen towarów, inspektorzy monitorują proces zmian, a Ukraińcy sprawdzają informacje.

Dotyczy to:

towarów przeciw epidemiologicznych: środki antyseptyczne i dezynfekujące, niektóre leki, środki ochrony indywidualnej;

towarów o znaczącym znaczeniu społecznym: chleb, mleko, kasze itp.

Należy zauważyć, że deklarowanie cen jest środkiem tymczasowym, który został wprowadzony tylko na okres kwarantanny. Następnie rynek musi powrócić do zwykłego trybu samoregulacji.

SZ

Facebook
Twitter
LinkedIn