Najwięksi pracodawcy Ukrainy

22 kwietnia 2024. Portal Opendatbot opublikował ranking największych pracodawców Ukrainy w 2024 roku. Lista obejmuje firmy o największej liczbie pracowników według sprawozdań finansowych Państwowej Służby Statystycznej. Trzy pierwsze miejsca zajęły Ukrzaliznycia, ATB-Market i Ukrposzta.

Ukrzaliznycia jest największym pracodawcą w Ukrainie mając 187 620 zatrudnionych. ATB-Market zajął drugie miejsce z 44 000 pracowników. Ukrposzta jest na trzecim miejscu, zatrudniając 34 700 pracowników– podano w raporcie. Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się Silpo-Food z prawie 30 000 pracowników, Energoatom- 29152, Nowa Poszta- 26.327, Ukrgazvydobuvannya- 16.824, Arcelor Mittal -15.065, Motor Siczz- 14.525 i RUSH zatrudniający 12 336 osób.

Statystyki są bardzo obiecujące dla tych, którzy chcą się przyczynić do odbudowy Ukrainy. Po dwóch latach pełnoskalowej wojny na pełnych obrotach działa 86 proc.  firm, zaś 12 proc. firm nadal działa częściowo.

Opendatabot podał, że większość czołowych pracodawców Ukrainy jest zarejestrowana w Kijowie — 6 firm. Trzy kolejne firmy zarejestrowane są w obwodzie dniepropietrowskim, a jedna w obwodzie zaporoskim.

Jednocześnie prawie żadna firma z pierwszej dziesiątki nie uniknęła redukcji zatrudnienia. Na przykład Ukrposzta zmniejszyła zatrudnienie o 35 procent.

Jednak ożywienie gospodarcze nie  jest możliwe, jeśli występuje znaczny niedobór pracowników. Dlatego ważne jest nie tylko utrzymanie pracowników, ale także zachęcanie Ukraińców do studiowania, zmiany zawodu, powrotu do kraju i pracy dla ukraińskich firm.

Prawdziwą sensacją 2023 roku był nowy lider  ATB Market, który po raz pierwszy stał się największą firmą pod względem przychodów, z obrotami, które wzrosły w ciągu roku o 33 mld UAH do 181 mld UAH. Odzwierciedla to ogromny potencjał sektora handlu detalicznego. ATB udowodnił, że jest stabilną i odpowiedzialną firmą. Pomimo trudnego środowiska spowodowanego wojną, firma nadal się rozwija i co roku otwiera ponad sto nowych supermarketów, dodając 5-7 tysięcy miejsc pracy

Jednak nawet odnoszące sukcesy firmy stoją przed wyzwaniami związanymi ze spowolnieniem gospodarczym, problemami logistycznymi i popytem wewnętrznym. Dotyczy to przede wszystkim firm, w których brakuje pracowników. Szczególnie odczuwają to firmy, gdzie większość pracowników to mężczyźni w wieku produkcyjnym i poborowym zarazem. Jeśli mały biznes jest bardziej elastyczny, to duże przedsiębiorstwa często muszą balansować między utrzymaniem produkcji i ekonomią kraju a jego obroną. Na przykład, grupa Metinvest Rinata Achmetowa dokłada wielu starań, aby osiągnąć przynajmniej 50 proc. swojej przedwojennej produkcji. Przyczyną spowolnienia mocy produkcyjnych są zniszczenia i deficyt rąk do pracy. Obecnie co szósty pracownik firmy jest zmobilizowany do Sił Zbrojnych Ukrainy.

W dużej mierze sukces powojennej Ukrainy będzie zależał od pracodawców.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Casey Horner on Unsplash

 

Facebook
Twitter
LinkedIn