Przedsiębiorczość kobieca kwitnie w Ukrainie

30 kwietnia 2024. Przedsiębiorczość kobiet w Ukrainie szybko rośnie. Kobiety otwierają jednoosobowe firmy (FOP), wdrażają start-upy i w niczym nie ustępują biznesmenom-mężczyznom. Rząd zareagował na ten trend i oferuje programy wsparcia dla kobiet w biznesie.

Niedawno ogłoszono rozpoczęcie programu „Створюй -Twórz!” dla przedsiębiorczyń. Grant o wartości 1 mln USD zostanie przeznaczony na wsparcie biznesu ukraińskich kobiet w sektorze produkcji i przetwórstwa. Program został uruchomiony przez Ministerstwo Gospodarki przy wsparciu finansowym Western NIS Enterprise Fund oraz realizacji KSE (Kyiv Scholl of Economics) Foundation. Jest on realizowany we współpracy z Oszczadbankiem.

Kwota 1 mln USD zostanie wykorzystana na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw prowadzonych przez ukraińskie kobiety w sektorze produkcji i przetwórstwa: naprawy sprzętu, poligrafii, odzieży, mebli, żywności, farmaceutyków, komputerów, optyki itp. Zakres działalności jest nieograniczony, a liczba kobiet-przedsiębiorców stale rośnie. 

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki, w ubiegłym roku co drugi FOP w Ukrainie założyła kobieta. Co trzecią firmą- niezależnie od jej formy prawnej- kierowała kobieta. Coraz więcej ukraińskich kobiet przejmuje role przywódcze, zarządzając, zakładając i tworząc nowe firmy. Jednak w przeciwieństwie do szybkiego wzrostu przedsiębiorczości kobiet, udział kobiet wśród prezesów firm nie rośnie tak szybko, jak byśmy chcieli.

 „Chcemy widzieć więcej takich nowych firm. Firm, które potrafią zaskakiwać i inspirować. To ważny projekt dla Ministerstwa Gospodarki, ponieważ zawiera dwa kluczowe dla nas priorytety jednocześnie: wzmocnienie roli kobiet w gospodarce i wsparcie przetwórstwa. Musimy wytwarzać więcej produktów o wysokim udziale wartości dodanej i odejść od surowcowego modelu gospodarki, ponieważ na świecie nie ma przykładów udanych państw surowcowych” – powiedziała wicepremier Julia Swyrydenko.

Według inicjatorów programu, uzyskanie dotacji na rozwój własnego biznesu nie jest trudne. Projekt jest otwarty dla firm, w tym dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których kobiety posiadają ponad 51 proc. udziałów. Ich firma musi być zaangażowana w produkcję. W końcu inicjatywa ta ma na celu rozszerzenie polityki „Wyprodukowano w Ukrainie”, wprowadzając do niej kolejny aspekt, w celu dalszego zwiększenia produkcji towarów przez ukraińskie kobiety. Kolejnym warunkiem dla wnioskodawców o grant jest to, że produkcja musi być czynna w momencie złożenia wniosku – do 31 lipca – i funkcjonować przez co najmniej jeden rok.

Switlana Denysenko, dyrektor Fundacji KSE, wyjaśnia: „Wielkość indywidualnej dotacji wyniesie do 15 000 USD – przy składaniu wniosku ważne jest, aby racjonalnie podejść do prośby o fundusze i mieć plan rozwoju oraz skalowania”. Program „Twórz” ma na celu wspieranie istniejących firm. Chcemy pomóc ukraińskim kobietom, które budują swój biznes pomimo trudnych okoliczności dnia dzisiejszego”.

Oschadbank jest zobowiązany do sprawdzenia reputacji biznesowej przedsiębiorczyni pod kątem list sankcyjnych, udziału w oszustwach i wszelkich spraw sądowych, w tym upadłości. „Jeśli pozytywna reputacja biznesowa zostanie potwierdzona, uczestniczki programu będą mogły ubiegać się o dodatkowe finansowanie po otrzymaniu dotacji” – podsumowuje Natalia Butkowa-Witwicka, członek zarządu Oschadbank odpowiedzialna za mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Wyjaśniła również, w jaki sposób uczestniczki inicjatywy mogą wydać środki: wyłącznie na zakup, dostawę i instalację sprzętu produkcyjnego, nie więcej niż 30 proc. dotacji można wydać na oprogramowanie i szkolenia.

Wiceminister gospodarki Tetiana Berezhna oczekuje, że nowy program będzie miał pozytywny wpływ na gospodarkę. „Wobec ukraińskich kobiet są teraz ogromne oczekiwania. Z ponad 6 mln osób mieszkających poza Ukrainą i około 1 miliona osób, głównie mężczyzn, broniących kraju, my, kobiety, musimy zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za utrzymanie ekonomicznego frontu domowego. Dlatego program „Twórz!” ma na celu rozwój przedsiębiorczości kobiet i wsparcie przemysłu wytwórczego. Rozwój produkcji oznacza nowe miejsca pracy, więcej płaconych podatków i większe zyski walutowe, jeśli firma eksportuje” – wyjaśnia.

Program ten może mieć jeszcze jeden pozytywny skutek. Być może właśnie, teraz gdy program „Twórz” zacznie działać, skłoni ukraińskie kobiety do powrotu do ojczyzny i do podjęcia własnej działalności gospodarczej.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Antonino Visalli on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn