„Wyprodukowano w Ukrainie” czyli patriotyzm gospodarczy

27 lutego 2024. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił utworzenie nowej platformy gospodarczej „Wyprodukowano w Ukrainie”. Projekt ten ma na celu wzmocnienie relacji gospodarczych między rządem a lokalnymi przedsiębiorstwami.

Ogłaszając tę inicjatywę Zełenski podziękował przedsiębiorcom, którzy pracują w Ukrainie i tworzą miejsca pracy.

„Ukraina jest wdzięczna za każdy produkt i usługę wyprodukowaną w kraju. Ukraina jest wdzięczna wszystkim tym, którzy zapewniają ekonomiczne podstawy życia naszego kraju” – powiedział Zełenski.

Rząd przyjął już uchwałę o utworzeniu platformy. Istnieje nawet zatwierdzony znak marki „Wyprodukowano w Ukrainie”, który będzie odróżniał towary wyprodukowane przez krajowego producenta od wszystkich innych. Zainteresowane firmy będą mogły korzystać z logo bezpłatnie.

Gabinet Ministrów obliczył potencjalny efekt projektu.

„Całkowity przewidywany efekt wzrostu popytu konsumpcyjnego to +0,14 proc.  PKB, ponad 22 000 nowych miejsc pracy i ponad 4 mld UAH dodatkowych dochodów budżetowych. Zaufanie i szacunek dla ukraińskich producentów powinny w pewnym sensie stać się naszą wspólną ideologią na najbliższe dziesięciolecia. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przezwyciężyć wszystkie konsekwencje tej wojny, odbudować się i być konkurencyjni na świecie” – powiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

Premier obiecał również, że rząd zaoferuje preferencyjne oprocentowanie kredytu w wysokości 5 proc. dla tych, którzy kupią ukraiński sprzęt.

Jak więc powinien działać nowy program? Jakie narzędzia są planowane, aby pomóc krajowym producentom?

Po pierwsze, urzędnicy twierdzą, że zamówienia publiczne powinny zostać usprawnione.W praktyce oznacza to rozszerzenie listy towarów, które muszą być kupowane od lokalnych producentów, dotyczy to także zamówień obronnych.

Drugim, równie ważnym narzędziem realizacji programu są rekompensaty. Rząd wyjaśnia, że w budżecie państwa na bieżący rok przewidziano 1 mld UAH na rekompensatę za zakup maszyn rolniczych produkcji krajowej. W dłuższej perspektywie może to stworzyć 9 000 nowych miejsc pracy i wygenerować do 1,5 mld UAH podatków do budżetu.

Eksperci zauważają, że program cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ otrzymano już prawie 4000 wniosków. W związku z tym ministerstwa planują rozszerzyć ten sam mechanizm na cały sprzęt produkowany na Ukrainie.

Trzecim narzędziem jest dostosowanie istniejących rządowych programów wsparcia do celów platformy „Wyprodukowano w Ukrainie”. Jest ich kilka. E- Widnowlennya to program, w ramach którego uzgodniono już rekompensaty za zniszczone przez wojnę mieszkania dla prawie 44 000 ukraińskich rodzin. Uruchomiono już komponent programu dotyczący budowy mieszkań na własnej ziemi. Oznacza to, że ludzie będą potrzebować wielu materiałów budowlanych. W tym sensie bardzo ważne jest, aby kupowali wyłącznie produkty ukraińskie.

Innym ważnym narzędziem jest stymulowanie popytu konsumpcyjnego. Rząd przyjął już rezolucję promującą ukraińskie towary. Powinno to poprawić świadomość konsumentów na temat ukraińskich towarów na rynku krajowym. Ukraina powinna przyjąć europejskie doświadczenia, gdzie krajowi producenci są zawsze w czołówce.

Rząd poparł również pomysł prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, aby zrekompensować część kosztów towarów i usług, co pozwoli kupującym zwrócić część wydanych pieniędzy, ale tylko wtedy, gdy kupują towary wyprodukowane wyłącznie w Ukrainie.

Parametry techniczne i finansowe ukraińskiego cashbacku są już przygotowywane. Według prezydenta i rządu program powinien zostać uruchomiony jeszcze w tym roku. Według pierwszej wicepremier Julii Swiridenko realistyczna wizja rozwoju takiej usługi zajmie co najmniej 3 miesiące.

„Zwroty do 40 proc. przy podatkach przy zakupie ukraińskich towarów. Kupując ukraińskie, produkując ukraińskie, tworzymy miejsca pracy. A Ukraińcy, którzy wracają, wydają pieniądze na towary krajowe. Uważam, że produkcja ukraińskich towarów i konsumpcja ukraińskich towarów to jest taka sama duma, jak duma z wojska” – powiedziała wicepremier Julia Svyrydenko.

Bardzo ważne jest, aby ukraińskie pieniądze pozostały w Ukrainie, pracowały dla państwa, a tym samym dla zwycięstwa – mówią pomysłodawcy.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Daria Volkova on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn