Izba w Sejmie

24 kwietnia 2024. Ograniczenia swobody przepływu kapitału, towarów i specjalistów pomiędzy Ukrainą i Polską- to główne problemy, jakie przedstawiciele Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej i jej firm członkowskich zgłosili na spotkaniu w Sejmie.

W imieniu Polsko – Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej zaproszenie skierował jej przewodniczący poseł Marcin Bosacki.

Ograniczenie swobody przepływu kapitału to problem z transferem zysków ukraińskiej spółki-córki do spółki-matki w Polsce.

Ograniczenie swobody przepływu towarów to z jednej strony nielegalna blokada granicy, a z drugiej – niewłaściwa organizacja pracy służb granicznych, spowalniająca przewozy. Jedna z firm produkujących w Ukrainie, w przewozach do Polski musi więc korzystać z … korytarza rumuńskiego, co podnosi koszty.

Ograniczenie swobody przepływu specjalistów odnosi się do zakazu wyjazdu ukraińskich mężczyzn za granicę. Szkolenie zawodowe, przyuczanie do pracy na nowych urządzeniach i z użyciem nowych technologii nie zawsze jest możliwe online i to utrudnia zmiany w produkcji.

Przedstawiciele władz Izby i jej firm członkowskich postulowali utworzenie polskiego funduszu, zarządzanego przez BGK, który umożliwiłby polskim przedsiębiorstwom aktywny udział w odbudowie Ukrainie, w tym w realizacji II filara Ukraine Facility.

W spotkaniu wzięli udział członkowie zarządów  B- ACT S.A., BARLINEK S.A., Cersanit S.A. , Modern – Expo S.A., Unibep SA, WOST S.A.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn