Wicepremier Swyrydenko o KUKE

26 października 2023. „Ubezpieczenie od ryzyka wojennego może przyczynić się do zwycięstwa Ukrainy nad Rosją Putina” – napisała Julia Swyrydenko, wicepremier i minister gospodarki Ukrainy na portalu Atlantic Council.

Oto obszerne fragmenty tej publikacji.

„Trwająca inwazja Rosji ma druzgocący wpływ na ukraińską gospodarkę, a siły rosyjskie celowo atakują firmy i infrastrukturę, jednocześnie blokując ukraińskie porty, dążąc do bankructwa kraju. Aby walczyć na froncie gospodarczym, Ukraina musi zachęcać do inwestycji krajowych i międzynarodowych. Dlatego tak ważna dla Ukrainy jest większa ochrona ubezpieczeniowa od ryzyka wojennego.

Od początku rosyjskiej inwazji prawie dwadzieścia miesięcy temu nastąpił znaczny postęp w kierunku rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej dla firm. World Bank’s Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA) potwierdziła niedawno dziesięcioletni pakiet ubezpieczeniowy o wartości 9,1 miliona dolarów dla projektu parku przemysłowego M10 w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy. Oczekuje się, że po zakończeniu budowy obiekt stworzy 3 000 nowych miejsc pracy i zapewni okolicznemu regionowi znaczący impuls gospodarczy.

(…) US International Development Finance Corporation (DFC) jest aktywnie zaangażowana w kwestię ubezpieczenia od ryzyka wojennego dla Ukrainy, a obecnie w przygotowaniu jest kilka wniosków o wartości setek milionów dolarów. Rząd Niemiec rozszerzył niedawno gwarancje kredytów eksportowych na Ukrainę, poszerzając zakres wsparcia dla firm działających w Ukrainie, a francuska agencja kredytów eksportowych Bpifrance Assurance Export oferuje obecnie ochronę ubezpieczeniową francuskim firmom inwestującym w Ukrainie.

Polska Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE od ponad roku udziela gwarancji na sprzedaży towarów na Ukrainie. Dzięki temu wsparciu polski eksport na Ukrainę wzrósł w 2022 r. o prawie 55 procent. Polska przyjęła niedawno ustawę, która utoruje drogę programowi KUKE obejmującemu udział polskich firm w i odbudowie Ukrainy. Co istotne, przepisy te umożliwią objęcie ochroną ubezpieczeniową polskich oddziałów międzynarodowych firm.

Rozszerzenie ubezpieczenia inwestycyjnego od ryzyka wojennego na Ukrainie zostało publicznie poparte przez przywódców G7, Komisję Europejską i szereg poszczególnych krajowych agencji kredytów eksportowych. Niemieckie, francuskie, włoskie, brytyjskie, szwedzkie i japońskie agencje kredytów eksportowych zobowiązały się już do udziału w ubezpieczeniach od ryzyka politycznego dla swoich firm działających na Ukrainie.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) jest również w trakcie tworzenia nowego funduszu, który pobudzi lokalny rynek ubezpieczeń majątkowych i ryzyk handlowych, w tym ubezpieczeń towarów w tranzycie lub składowanych w magazynach. Oczekuje się, że fundusz ten zacznie działać na początku 2024 r.

Patrząc w przyszłość, kolejnym mile widzianym krokiem byłoby ustanowienie rozszerzonych programów ECA w celu pokrycia ryzyka ponoszonego przez ukraińskich inwestorów. Zachęciłoby to do tworzenia wspólnych przedsiębiorstw.

Podczas gdy programy finansowane ze środków publicznych zapewniają bardzo potrzebną ochronę ubezpieczeniową, kluczowym celem pozostaje reaktywacja międzynarodowego rynku reasekuracji w Ukrainie. Aby tak się stało, ważne jest, aby zakwestionować postrzeganie Ukrainy jako jurysdykcji wysokiego ryzyka. Jedną z opcji jest utworzenie specjalnego funduszu powierniczego, który uruchomiłby globalne ubezpieczenie od ryzyka wojennego i reasekurację. Mogłyby tym zarządzać rządy krajów partnerskich wspólnie z Ukrainą.

Odporność gospodarcza Ukrainy jest mocnym argumentem za reaktywacją rynku ubezpieczeń komercyjnych. (…)

Inicjatywy ubezpieczeniowe wysyłają silny sygnał do międzynarodowej społeczności inwestycyjnej, że Ukraina jest otwarta na biznes i ma przed sobą świetlaną przyszłość. Rozbudowana architektura ubezpieczeń od ryzyka wojennego stworzy solidne podstawy dla nadchodzącego ożywienia gospodarczego i przygotuje grunt pod wyłonienie się Ukrainy jako nowoczesnego i postępowego kraju europejskiego.”

Wytłuszczenia od redakcji eDIALOG.
Photo by Vlad Deep on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn