Nowe podatki dla pół miliona Ukraińców

24 października 2023. W Radzie Najwyższej proponuje się wprowadzenie specjalnego systemu opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne, wykonujące określone rodzaje działalności. Chodzi w szczególności o kurierów, taksówkarzy, manikiurzystki, fryzjerów- razem 20 rodzajów zajęć.

Jakie korzyści płyną z systemu podatkowego dla państwa a jakie zyski otrzymają osoby samozatrudnione?

Deputowany Jarosław Żeleźniak, inicjator i jeden z autorów projektu, wyjaśnia, dlaczego potrzebna jest taka zmiana. Według niego projekt ustawy ma uprościć warunki legalizacji 500 tys. samozatrudnionych osób. Umożliwi to stworzenie ram prawnych działalności platform internetowych zgodnie z wymogami Dyrektywy o współpracy administracyjnej w zakresie automatycznej wymiany informacji platform cyfrowych. A to z kolei przyczyni się do harmonizacji ustawodawstwa ukraińskiego z Unią Europejską.

„Ustawa stworzy przejrzystą i jasną regulację działalności platform internetowych. Przecież tylko Uber, Bolt, Uklon, Glovo mają ponad 300 tysięcy kierowców i kurierów! A ich liczba rośnie” – podkreślił Żeleźniak.

Rzeczywiście wielu Ukraińców świadczy swoje usługi za pośrednictwem platform taksówkarskich takich jak Uber, Bolt, Uklon, dostawy Glovo, serwis świadczenia usług Kabanchik itp. Działalność tych platform nie została jeszcze uregulowana, dlatego państwo chce to naprawić. Jednocześnie osoby świadczące usługi za pośrednictwem tych platform nie płacą żadnych podatków, w związku z czym nie są objęte ochroną państwa. Zostanie im zaproponowany wybór. Albo pozostać na obecnym stanowisku, albo zapłacić 6 proc. podatku.

Jakie korzyści odniesie państwo? Najważniejsze są dodatkowe wpływy do budżetu. Całkowity zysk z takiego opodatkowania wyniesie około 10 mld UAH rocznie. Po drugie, stworzona będzie możliwość płacenia podatków przez znaczną grupę obywateli. I wreszcie powstaną przejrzyste i zrozumiałe warunki działania operatorów systemów cyfrowych.

A jakie korzyści będą mieli taksówkarze, manikiurzystki, szwaczki i inni? Jako główne zalety eksperci wymieniają uproszczenie i automatyzację księgowości. Kolejną zaletę zmiaan jest niska stawka podatkowa wynosząca zaledwie 6 procent. Ponadto ta kategoria osób samozatrudnionych nie musi rejestrować się jako firma jednoosobowa, zatrudniać księgowych ani składać regularnych raportów.

W uzasadnieniu do przedłożonego projektu ustawy doprecyzowano stawkę 6 procent. Stawka ta zostanie wprowadzona, jeśli kwota dochodu uzyskanego w ciągu roku nie przekroczy 153-krotności płacy minimalnej. Obecnie jest to 1,025 mln UAH, a od początku przyszłego roku będzie to 1,086 mln UAH. Jeśli kwota ta zostanie przekroczona, zostanie zastosowana stawka 18 proc., ale tylko do kwoty nadwyżki.

Analitycy przewidują, że to dzięki platformom udostępniającym dane podatkowe o dochodach osób samozatrudnionych rozwiązany zostanie jeden z najbardziej bolesnych problemów – rozliczanie wpływów gotówkowych. A to przyczyni się do uzdrowienia gospodarki i będzie potężnym krokiem w stronę cyfryzacji podatków.

Wielu ekspertów uważa, że ​​specjalny system podatkowy będzie przydatny dla obywateli samozatrudnionych, którzy nie są gotowi na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej, ale chcieliby pracować legalnie. Analitycy tłumaczą potrzebę takiego alternatywnego opodatkowania faktem, że FOP nie pozwala na jego sporadyczne stosowanie w razie potrzeby. Dotyczy to na przykład osób pracujących sezonowo lub w niepełnym wymiarze godzin.

Ponadto pewna część obywateli nie jest gotowa do rejestracji, ponieważ boi się samego procesu rejestracji i zakończenia FOP, dodatkowego raportowania, ewentualnych kontroli itp.

Autorzy projektu ustawy twierdzą, że każdy może sam zdecydować czy przejść na specjalny reżim podatkowy. Sprawa, jak zapewniają pomysłodawcyzmian, jest całkowicie dobrowolna. W razie zatwierdzenia nowy system wejdzie w życie w styczniu 2024 roku.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Alexander Grey on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn