Spotkanie Bodnar-Cichocki

Źródło: www.mfa.gov.ua

1 czerwca 2020.  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wieczorem 1 czerwca poinformowało o spotkaniu wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyla Bodnara z ambasadorem RP na Ukrainie Bartoszem Cichockim.

W komunikacie MSZ Ukrainy podkreślono, że po pewnym zawieszeniu współpracy spowodowanym pandemią koronawirusa, istnieje potrzeba przywrócenia wielopłaszczyznowych relacji ukraińsko-polskich. Podstawą tego procesu jest planowane posiedzenie Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji Współpracy Gospodarczej, które ułatwi ożywienie dwustronnych obrotów towarowych.

Biorąc pod uwagę dynamikę ruchu granicznego w dniach ostatnich, Ukraina i Polska będą pracować nad przywróceniem regularnych połączeń transportowych. Uproszczone zostaną procedury uzyskiwania wiz i przekraczania granicy.

Oba kraje rozważają możliwość zawarcia porozumienia w dziedzinie zatrudnienia pracowników sezonowych, które pozwoli rozstrzygnąć różne problemy związane z pobytem ukraińskich pracowników migrujących do Polski.

Według danych Ministerstwa Polityki Społecznej Ukrainy 3,2 mln obywateli Ukrainy pracuje za granicą na stałe, z czego w Polsce od 900 tysięcy do 1,5 miliona.

Ukraińskie portale pisząc o spotkaniu Bodnar- Cichocki przypominają, że 4 maja Polska ponownie zaczęła wydawać wizy pracownicza dla Ukraińców. Podkreślają, że Polska już uprościła wjazd pracowników sezonowych z krajów wschodnich, w tym Ukraińców.

(red)

Facebook
Twitter
LinkedIn