“Nowe pieniądze” dla migrantów

4 czerwca 2020. Stworzenie nowych miejsc pracy i tanie kredyty na działalność gospodarczą, zdaniem premiera Denysa Szmyhala, mogą pomóc zatrzymać w Ukrainie migrantów zarobkowych, którzy wrócili do kraju w związku z pandemią COVID-19.  

“Zależało nam na tym, by ludzie wrócili z zagranicy do domu. W okresie kwarantanny w związku z utratą pracy do Ukrainy wróciło ok. 2 mln naszych obywateli. To są niezwykle wykwalifikowane, przeszkolone w Europie kadry o wysokiej produktywności w pracy i dobrym przygotowaniu technicznym i zawodowym” – powiedział Szmyhal, dodając, że pracownicy, którzy wrócili z zagranicy, są bardzo ważne dla rozwoju gospodarki kraju.

Premier wyjaśnił, że chce zatrzymać migrantów zarobkowych tworząc nowe miejsca pracy. Rząd będzie też  udzielał kredytów na dłuższy okres dla małych i średnich przedsiębiorstw na bardzo korzystnych warunkach, z minimalną stopą procentową  i możliwością odroczenia spłaty kredytu.

“Program, nad którym obecnie pracujemy wraz z Ministerstwem Gospodarki i bankami nazywa się Nowe pieniądze. Ponadto istnieje kilka programów wspierających i stymulujących już działające firmy, aby zachować miejsca pracy. Oznacza to, że dla migrantów zarobkowych, którzy chcą i mogą rozpocząć własną działalność w Ukrainie, będziemy tworzyć sprzyjające warunki” – poinformował Szmyhal.

W ocenie rządu to przedsiębiorcy będą tworzyć nowe miejsca pracy, w tym dla wykwalifikowanych pracowników, którzy wrócili z Europy. Według premiera w samym budownictwie drogowym powstanie ok. 170 tys. miejsc pracy już w tym roku.

TG

Facebook
Twitter
LinkedIn