Decentralizacja: planowanie i maraton

28 maja 2020. Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził 27 maja długoterminowe plany tworzenia zjednoczonych terytorialnych hromad w obwodach zaporoskim, lwowskim i odeskim.

W rezultacie wszystkie obwody mają już długoterminowe plany, zatwierdzone przez rząd, które obejmują 100% terytorium Ukrainy.

“Kończymy ważny etap reformy decentralizacyjnej. Zatwierdzenie wszystkich planów perspektywicznych w całym kraju jest motorem zmian dla poszczególnych hromad w Ukrainie” – zaznaczył Denis Shmygal, Premier Ukrainy.

Wcześniej rząd zatwierdził długoterminowe plany tworzenia hromad w pozostałych obwodach Ukrainy. Trwają też prace nad nową strukturą administracyjno-terytorialną Autonomicznej Republiki Krymu.

“Wszystkie plany perspektywiczne zostały przyjęte . Teraz czekamy na zatwierdzenie przez Gabinet Ministrów centrów administracyjnych i granic terytoriów hromad, a także na projekt rozporządzenia w sprawie tworzenia / likwidacji rejonów. Czasu na zastanawianie się już nie ma” – tak skomentował Viacheslav Nehoda, Wiceminister Rozwoju Hromad i Terytoriów Ukrainy.

Przypomnimy, że plany perspektywiczne tworzenia hromad terytorialnych będą podstawą przyszłego systemu administracyjno-terytorialnego państwa.

Stowarzyszenie Zjednoczonych Hromad wyraziło niezadowolenie z działań rządu. Zapowiedziało „Maraton Obrony Hromad” i akcję protestacyjną pod Radą Ministrów Ukrainy.

(SZ)

Facebook
Twitter
LinkedIn