Kredyt na energoefektywność

3 czerwca 2020. EBI i Minreg podpisały umowę o sfinansowaniu pomocy technicznej, która pozwoli przygotować projekt efektywności energetycznej budynków publicznych w Ukrainie.  Celem jest oszczędność energii w 1000 budynków, w tym w szkołach, szpitalach, szkołach, z których korzysta 2,6 mln osób.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Ministerstwo Rozwoju Hromad i Terytorium Ukrainy (Minreg) zawarły umowę o współpracy doradczej  w dniu 2 czerwca. Przygotowanie odpowiednich zasad i projektów otworzy drogę do oczekiwanej pożyczki EBI dla Ukrainy w wysokości 300 mln EUR. Rozwiąże ona główne problemy związane z finasowaniem inwestycji w efektywność energetyczną budynków, którymi zarządzają małe i średnie miasta .

Modernizacja zostanie przeprowadzona poprzez zainstalowanie nowoczesnego sprzętu, liczników i systemów sterowania, systemów ogrzewania, wentylacji i oświetlenia itp. – zaznaczył Wasyl Lozyński, I Wiceminister Rozwoju Hromad i Terytorium Ukrainy.

Projekt poprawi warunki życia obywateli, doprowadzi do znacznych energooszczędności, pozytywnie wpływając na zmiany klimatu i zmniejszy koszty ogrzewania i uzależnianie kraju od importu energii – powiedział Jean-Eric de Zagon, szef biura EBI w Ukrainie.

Celem projektu jest bowiem zmniejszenie emisji o 1 milion ton CO2.

(SZ)

Facebook
Twitter
LinkedIn