Rusza transport

31 maja 2020. Ukrzaliznytsia rozpoczyna 1 czerwca kursowanie 42 pociągów dalekobieżnych, głównie w południowej i wschodniej Ukrainie. Gabinet Ministrów Ukrainy zezwolił na wznowienie od 15 czerwca międzynarodowych połączeń  lotniczych.

Pociągi będą kursować na 17 trasach, łącząc, m.in.,  Kijów z Odessą, Charkowem i Dnipro. Ruszy też  214 podmiejskich “elektryczek”, głównie na południu i wschodzie Ukrainy: kolej lwowska – 20 pociągów, kolej doniecka – 38 pociągów, kolej odeska  – 44; kolej charkowska– 112.

W sprzedaży są bilety na 50% miejsc w pociągach, można je kupić on- line i w kasie. Pasażerowie będą mogli podróżować wyłącznie w maskach ochronnych, przy wsiadaniu do pociągu będzie mierzona  temperatura.

Gabinet Ministrów Ukrainy postanowił o wznowieniu lotów  międzynarodowych od 15 czerwca. Kilka linii lotniczych już zgłosiło gotowość do podjęcia operacji w Ukrainie: Air Baltic chce wznowić loty do Rygi 15 czerwca,  Wizz Air planuje latać od  16 czerwca,  Austrian Airlines wznowi połączenia na trasie Wiedeń-Kijów 23 czerwca,  Belavia będzie latała do Mińska pod koniec czerwca,  Ryanair planuje połączenia z Ukrainą od 1 lipca, Yanair chce latać do Gruzji od 1 lipca, zaś  Air Astana poleci z Ukrainy do Kazachstanu 1 lipca.

Spore zmiany szykują się w Ukraine International Airlines. UIA ograniczy swoje operacje lotnicze i rozpocznie pracę bazując na 14 samolotach, z czasem dochodząc do użytkowania 28 statków powietrznych. Zgodnie z prognozą przewoźnika, w 2020 roku ruch pasażerski UIA zmniejszy się o około 46 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, czyli do 1,9 miliona pasażerów . Blisko milion  pasażerów  przewieziono już  przed blokadą lotów.

Yevhenii Dykhne, dyrektor generalny UIA podkreśla, że zarząd firmy dokłada wszelkich starań, aby obniżyć koszty i generować przychody z lotów. „Naszym celem jest utrzymanie biznesu i kluczowych pracowników, zwłaszcza personelu pokładowego. Wyrażamy głęboki żal z powodu, że  zaprzestaliśmy zatrudnienie 900 wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Powodem był  znaczny spadek działalności linii lotniczej”- czytamy w komunikacie prasowym UIA.

(DSz)

Facebook
Twitter
LinkedIn