Łatwiej eksportować zboże

4 czerwca 2020. Gabinet Ministrów Ukrainy zdecydował o uproszczeniu handlu zbożem. Wyeliminowanie dodatkowych regulacji, pozwoli eksporterom zboża  na sprawniejsze działania na rynku światowym.

“Gabinet Ministrów Ukrainy 3 czerwca uchwalił postanowienie, które zmniejszy obciążenia finansowe eksporterów zbóż, wzmocni konkurencyjność ukraińskich produktów na rynku światowym i poprawi ochronę terytorium Ukrainy przed wwozem niektórych niebezpiecznych organizmów” – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy.

Chodzi przede wszystkim o: zniesienie obowiązku gazowania zboża, uporządkowanie listy regulacyjnych działań (podczas przemieszczania się przez terytorium Ukrainy, importu, eksportu i reeksportu) poprzez włączenie do tej listy organizmów, które mogą stanowić zagrożenie fitosanitarne (roztocza, nicienie, grzyby), ujednolicenie procedury kontroli i pobierania próbek.

Eksport ukraińskiego zboża w roku handlowym 2019/2020 wynosił 54,41 mln ton. Ten wynik jest o ponad 16 proc. wyższy niż w roku poprzednim  (46,85 mln ton). Ukraina jest w czołówce krajów – światowych eksporterów zboża. Głównymi nabywcami dalej pozostają Egipt, Chiny, ale do listy TOP importerów w 2019 roku dołączyły takie kraje jak Turcja, Bangladesz i Izrael.

Prognoza zbiorów zbóż, według Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy, przewiduje zbiory mniejsze o 10 proc.  niż w ubiegłym roku. Przyczyną są mało sprzyjające warunki pogodowe na terytorium całego kraju, choć majowe opady deszczu dają nadzieję na poprawę tej sytuacji.

Przypomnimy, że Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy i producenci rolni podpisali Memorandum o ograniczeniu eksportu ukraińskiego zboża ze zbiorów ubiegłorocznych.

Jeśli chodzi o eksport pszenicy, podpisaliśmy Memorandum, w którym zaznaczono limit eksportu zboża w wielkości 20,2 miliona ton do 1 lipca 2020 r. To wystarczy, aby zaspokoić potrzeby rynku krajowego – zaznaczył Taras Wysocki, Wiceminister Rozwój Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Ukrainy.

(SZ)

Facebook
Twitter
LinkedIn