Inwestować w technologię, aby nie utracić ludzi

11 sierpnia 2023. Największa konferencja IT w Europie Wschodniej, iForum-2023, zgromadziła w Kijowie ponad 5000 uczestników. Wydarzenie odbywa się od 2009 roku, z przerwą tylko w 2022 roku z oczywistych powodów. W tym roku forum zaprezentowało trzy nowe kierunki: Military tech, sztuczna inteligencja (AI) i Ukraina przyszłości.

iForum-2023 zgromadziło najbardziej znanych ekspertów i najciekawszych prelegentów. Wśród nich jest wielu, których nie trzeba przedstawiać: Vladyslav Chechotkin (Rozetka), Volodymyr Popereshnyuk (Nova Poshta), Dmytro Dubrovsky (Uklon), Mychajło Fedorow ( wicepremier, Minister Transformacji Cyfrowej), Garik Korogodsky (pisarz), David Arakhamia (deputowany ludowy), Serhiy Prytula (Fundacja Serhiy Prytuly), Maria Berlinska ( wojskowa, założycielka Centrum Wsparcia Rozpoznania Lotniczego), Anatoliy Amelin (współzałożyciel Instytutu Przyszłości).

Military Tech koncentrowało się na trendach w rozwoju technologii wojskowych w Ukrainie. Deweloperzy, start-upy, producenci, przedstawiciele Ministerstwa Transformacji Cyfrowej i Ministerstwa Przemysłu Strategicznego uzgodnili wspólne działania w celu ustanowienia masowej produkcji dronów w Ukrainie.

Na rynku działa ponad 100 firm produkujących drony. „W ramach projektu <<Armia dronów>> zlikwidowaliśmy całą biurokrację dla biznesu, zwiększyliśmy marże do 25 proc. i uprościliśmy wszystkie procedury uruchamiania. Niektóre ukraińskie firmy zwiększyły produkcję UAV setki razy” – powiedział wicepremier Fedorow. Zauważył, że w wojnie pełnoskalowej operatorzy dronów wykazali się wysoką skutecznością w wykonywaniu misji bojowych. Drony uderzeniowe są prawie tak samo skuteczne jak artyleria, a w niektórych przypadkach nawet bardziej skuteczne, ponieważ mogą dokładniej trafić w cel. Wśród wielu znanych firm IT są takie, które rozpoczęły produkcję tysięcy dronów miesięcznie. Do końca roku produkcja bojowych bezzałogowych statków powietrznych wzrośnie ponad 100. krotnie. Wskazuje to, że na ukraińskim rynku nastąpił nie tylko przełom, ale i rewolucja technologiczna. Na Ukrainie toczy się największa wojna dronów w historii ludzkości.

Panel poświęcony sztucznej inteligencji skupił się na wyzwaniach, ponieważ obszar ten jest wciąż nowy w Ukrainie. Trudno go rozwijać w warunkach wojny. Yulia Demchenko, rekruter techniczny w VP Team, ujawniła, że w ubiegłym roku liczba aplikacji od firm-klientów opracowujących produkty wykorzystujące sztuczną inteligencję osiągnęła 41 procent. W tym roku wskaźnik wyniósł 30 procent. Istnieje kilka firm na tym rynku, które są w stanie nadać ton innym – DataMilk, DressX, Loxo.

Branża cały czas szuka specjalistów. Obserwuje się taki trend: międzynarodowe firmy nie chcą zatrudniać Ukraińców, którzy się pozostali w Ukrainie ze względu na ryzyko biznesowe, podczas gdy ukraińskie firmy nie chcą zatrudniać Ukraińców, którzy są za granicą.

Panele iForum poświęcone tematowi „Ukraina przyszłości” omawiały wizję przyszłej gospodarki. Ukraina i świat przechodzą czas transformacji. Prelegenci zgodzili się, że zwykłe modele interakcji upadają, a modele biznesowe stają się nieefektywne. Niektóre z obiecujących technologii „utknęły”, podczas gdy inne są wdrażane zbyt szybko, aby je zrozumieć.

Jednak uczestnicy iForum są zgodni co do tego, że Ukraina stanie się krajem możliwości dla całego świata. A do 2030 roku Ukraina nie tylko zostanie odbudowana, ale stanie się centrum marzeń o przedsiębiorczości i inwestycjach.

Anatolij Amelin, współzałożyciel ukraińskiego Instytutu Przyszłości, twierdzi, że przełom można osiągnąć pod trzema warunkami: restart państwa (opracowanie potężnej strategii i celu), ochrona własności i obniżenie podatków. Rostyslav Shurma, zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy, widzi przyszły dobrobyt Ukrainy w przystąpieniu do NATO i UE oraz pakiecie skutecznych reform.

Volodymyr Popereshnyuk, współzałożyciel odnoszącej sukcesy firmy Nova Poshta, podzielił się własnym doświadczeniem. Przekonywał, że zmiany w biznesie i gospodarce są niemożliwe bez prywatyzacji na dużą skalę. Uważa, że jeśli chcemy uzyskać konkretne wyniki, które mogą zaimponować światu, musimy wprowadzić całkowitą deregulację przedsiębiorczości. I, oczywiście, musimy przeprowadzić reformę podatkową, z zerową stawką podatku dochodowego.

Wiktoria Czyrwa
Photo by ZHENYU LUO on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn