Rumunia nie boi się tranzytu

14 kwietnia 2024. Rumunia na granicy z Ukrainą uruchamia największy w Europie terminal przeładunkowy produktów rolnych. Grupa Grampet ogłosiła ukończenie inwestycji o wartości 10 milionów euro i rozpoczęcie testów największego w Europie terminalu przeładunkowego dla produktów rolnych.

„Rumunia odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu pasów solidarności stworzonych przez kraje członkowskie UE w celu ułatwienia transportu towarów z Ukrainy. Po wybuchu wojny operatorzy kolejowi Grupy Grampet znacząco przyczynili się do upłynnienia ruchu i reaktywacji głównych korytarzy na osi północ-południe, zapewniając transport ponad 1,5 mln ton towarów w relacji z Ukrainą” – powiedział Gruia Stoica, prezes Grupy Grampet.

Nowy kompleks w Dornești umożliwi transport 240 000 ton zbóż i produktów rolnych miesięcznie, stając się tym samym strategicznym punktem w przepływie ruchu towarowego do portu w Konstancy. Został zaprojektowany z myślą o pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Z przewidywaną maksymalną pojemnością 3 milionów ton, kompleks jest wyposażony w stację załadunku wagonów (128 metrów długości) i stację rozładunku (120 metrów długości), umożliwiając jednoczesny załadunek/rozładunek ośmiu wagonów. Przedstawiciele firmy twierdzą, że obiekty są podobne do terminali w portach morskich i rzecznych, co pozwala na transport produktów bez strat jakościowych i przy pełnej wydajności, tj. 500 ton na godzinę.

Największy w Europie terminal przeładunkowy dla produktów rolnych zostanie zainaugurowany natychmiast po zakończeniu okresu testowego.

  • Założona 25 lat temu grupa firm GRAMPET jest dziś największą prywatną grupą kolejową i operatorem logistycznym w Rumunii oraz Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jej struktura obejmuje cały łańcuch rozwiązań i produktów transportu kolejowego, oferując klientom usługi transportu kolejowego; budowy, naprawy i modernizacji taboru kolejowego; produkcję części zamiennych; wynajem taboru kolejowego; przeładunek towarów; usługi logistyczne, a także rozwiązania IT dla operatorów kolejowych.


Dariusz Kostrzębski
Obraz michelbossart z Pixabay

Facebook
Twitter
LinkedIn