Przyspieszenie e-hrywny

14 lutego 2023. Ministerstwo Cyfrowej Transformacji wzywa Narodowy Bank Ukrainy do szybszego uruchomienia cyfrowej hrywny. Wcześniej start e- hrywny planowano na 2024 rok, oczekuje się jednak, że nastąpi to w roku bieżącym.

O planach rządu mówił minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

„Ostatnio zaprezentowano mi elektroniczną hrywnę opartą na produkcie Stellar. Opracowano już pierwsze transakcje na blockchainie, pokazano jak śledzić ruch tych środków. Napisałem list do Banku Narodowego Ukrainy ( NBU- red.) z prośbą o przyspieszenie wprowadzenia elektronicznej hrywny. Zgodnie z ustawą, NBU ma uruchomić pilotaż projektu w 2024 roku, ale my chcemy uruchomić e- hrywnę w tym roku, a nie przekładać na przyszły rok” – powiedział minister.

E-hrywna to elektroniczna forma jednostki monetarnej Ukrainy, wydawana przez Narodowy Bank Ukrainy. Ten produkt ma uzupełnić gotówkowe i bezgotówkowe formy hrywny. Zakłada się, że korzystanie z e-hrywny powinno być wygodne i dostępne dla wszystkich grup ludności, osób prawnych, organów państwowych, banków i instytucji pozabankowych.

Wdrożenie e-hrywny przyczyni się do rozwoju infrastruktury płatniczej Ukrainy, cyfryzacji gospodarki, dalszego rozpowszechnienia płatności bezgotówkowych, obniżenia ich kosztów, wzrostu przejrzystości płatności, podniesie też zaufanie do waluty narodowej.

Pomysł narodził się jeszcze w 2016 roku.Ministerstwo Transformacji Cyfrowej podpisało memorandum o porozumieniu i współpracy z Fundacją Stellar Development. W 2018 roku Narodowy Bank Ukrainy rozpoczął testy pilotażowej wersji cyfrowej waluty. Wyemitowano około 5400 UAH elektronicznych w stosunku 1:1 do pieniądza papierowego. W 2021 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O usługach płatniczych”, która opisuje ogólne zasady wydawania cyfrowej hrywny. W dokumencie jest ona zdefiniowana jako „elektroniczna forma jednostki monetarnej Ukrainy, której emitentem jest NBU”. Wprowadzenie waluty elektronicznej było nawet przewidziane  w nowej strategii Narodowego Banku Polskiego do 2025 roku. W lutym 2022 r. uchwalono kolejną ustawę – „O środkach wirtualnych”. W jej świetle aktywami wirtualnymi są te, które posiadają cyfrowy wyraz wartości, przejrzysty system obiegu i identyfikacji oraz są przedmiotem swobodnego obrotu na rynku.

Eksperci twierdzą, że cyfrowa hrywna może stać się alternatywą dla gotówki, zleceń płatniczych i kart płatniczych. Z pomocą cyfrowej waluty narodowej możliwe będzie obniżenie kosztów transakcji bezgotówkowych poprzez rezygnację z prowizji za nabycie. Celem nie jest całkowite zastąpieniu pieniądza papierowego i płatności bezgotówkowych elektronicznymi. Te waluty będą istnieć równolegle.

Wprowadzając walutę elektroniczną, Ukraina wpisuje się w światowy trend.

Pomimo wielu zalet waluta elektroniczna ma swoje wady. W szczególności narzekają na niedoskonałość technologii blockchain. Według ekspertów niezawodność tej technologii nie została jeszcze potwierdzona, więc nie jest gotowa do wdrożenia na dużą skalę, potrzebne są dodatkowe testy. Wśród innych wad waluty elektronicznej wymienia się trudność w przewidywaniu skutków jej wprowadzenia, a także niepożądaną konkurencję między krajami. W końcu chęć szybkiego wprowadzenia pieniądza elektronicznego w swoim kraju, aby tylko wyprzedzić innych, może wpłynąć na jakość tego procesu.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Marek Studzinski on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn