Rozwój stosunków międzynarodowych w warunkach wojny

W czasach, kiedy praktycznie cały ukraiński rynek prawniczy opuścił kraj, adwokaci Stowarzyszenia Adwokatów Barristers zamienili garnitury i krawaty na mundury wojskowe i od pierwszych dni wojny świadczyli pomoc prawną klientom, a także ofiarom wojny, rozwijając nowe obszary działalności prawniczej zorientowanej na ich potrzeby w czasie stanu wojennego.

To właśnie te kroki stały się początkiem nowej drogi, na której obecnie twardo stoimy.

Postaram się przybliżyć kilka kierunków naszego rozwoju.

Po pierwsze: „Nieodpłatna pomoc prawna w czasie wojny i wolontariat”.

Mogę z całą pewnością stwierdzić, że jesteśmy dużym, odnoszącym sukcesy i samowystarczalnym zespołem z indywidualną specjalizacją każdego prawnika, co pozwala nam zarówno objąć wsparciem prawnym duże holdingi w Ukrainie, jak i obsługiwać pojedyncze sprawy o dużym znaczeniu i charakterze politycznym. To właśnie zbudowanie takiego zespołu umożliwiło włączenie naszych adwokatów do różnych projektów wojskowych, mających na celu świadczenie bezpłatnej pomocy prawnej w czasie wojny.

Od pierwszych dni konfliktu nasi partnerzy zorganizowali program wolontariatu, który z sukcesem działa do dziś i współpracuje ze wszystkimi administracjami wojskowymi w Ukrainie. W marcu 2022 roku, pomimo kontynuacji czynnych działań wojennych, nasi prawnicy jako pierwsi zaangażowali się w dokumentowanie przestępstw popełnionych w wyniku działań zbrojnych Federacji Rosyjskiej i pomagają poszkodowanym, których mienie zostało zniszczone, w prawidłowym udokumentowaniu stanu faktycznego w celu uzyskania dalszych odszkodowań. Wielu naszych prawników zostało powołanych do wojska i pełni służbę oficerską, inni są ochotnikami w formacjach militarnych i równolegle prowadzą edukację prawną i szkolenia dla członków takich grup wolontariuszy. Osobny zespół prawników zajmuje się wyłącznie doradztwem prawnym dla żołnierzy na linii frontu, bo to oni, odcięci od „normalnego świata”, są najbardziej narażeni.

Przy okazji wspierania na zasadzie wolontariatu tych projektów społeczno-wojskowych wyłoniła się zasada, którą nieśmiało określiłem: „Jeśli chcesz pomóc w czasie wojny, musisz pracować za trzech”. To właśnie z tego powodu większość naszego zespołu nie zamieniła krawatów na karabiny maszynowe, a nawet ci partnerzy, którzy zostali powołani i są oficerami Sił Zbrojnych Ukrainy, bywają widywani w krawatach.

Po drugie: „Jeśli chcesz pomóc, pracuj za trzech”.

Rozwijając tę kwestię, muszę zaznaczyć, że po pierwsze, aby nasi prawnicy powołani do Sił Zbrojnych Ukrainy i działający w formacjach ochotniczych mogli właściwie wykonywać swoje obowiązki, reszta zespołu musi ich wspierać finansowo, co oznacza pracowanie dwa razy ciężej, aby nie stracić naszej pozycji na rynku. Kiedy jednocześnie trzeba utrzymywać ogromną organizację wolontariacką, która udziela bezpłatnej pomocy tysiącom żołnierzy i poszkodowanych, naprawdę trzeba pracować za trzech, aby tę pozycję nie tylko utrzymać, ale zwiększyć.

Po trzecie: “Podnoszenie pozycji rynkowej i nawiązywanie stosunków na całym świecie”.

Wszystko zaczęło się w Polsce, kiedy współpracowaliśmy z renomowaną polską kancelarią prawną Kancelaria Prawna Sawaryn i Partnerzy przy kilku małych projektach. Nasz sojusz na rynku wzmocniły przede wszystkim różne specjalizacje i baza klientów, dzięki czemu nie jesteśmy konkurentami, a wręcz przeciwnie – uzupełniamy się.

W dwa miesiące zbudowaliśmy model współpracy z rynkami prawnymi Europy, Cypru, Wielkiej Brytanii i USA, a obecnie otwieramy biuro w Polsce i jesteśmy członkiem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Jednak najważniejsze jest nie tylko wiedzieć, jak nawiązać kontakt z nowymi partnerami biznesowymi, ale też zdolność do wykonywania określonych zadań na wysokim poziomie: prowadzenie spraw klientów w całej Europie, pracując trzy razy ciężej.

Dotychczas zrealizowaliśmy szereg udanych projektów na terenie Unii Europejskiej oraz podpisaliśmy umowy abonamentowe na obsługę naszych klientów w krajach europejskich.

Na sukces stosunków polsko-ukraińskich nie trzeba było długo czekać. Adwokaci Barristers towarzyszyli głośnej sprawie biznesmena Korbana po obu stronach ukraińskiej granicy. Przypominamy, że 22.07.2020 r. ukraińscy strażnicy graniczni odebrali Korbanowi paszport za wyjazd za granicę z Polski do Ukrainy bez odpowiednich dokumentów. Wraz z naszymi polskimi partnerami udokumentowaliśmy bezprawne działania ukraińskiej służby granicznej
i zainicjowaliśmy odpowiednie działania w celu ich zaskarżenia.

Zespół Barristers na tym nie poprzestaje – obecnie pracujemy nad międzynarodowym projektem finansowym, którego celem jest stworzenie polsko-ukraińskiego towarzystwa ubezpieczeniowego w Polsce we współpracy z naszymi europejskimi partnerami, a w najbliższej przyszłości planujemy otwarcie prawniczego klubu biznesowego: międzynarodowej platformy mającej na celu skupienie liderów różnych struktur biznesowych i kancelarii prawnych. Ale o tym opowiemy później, po realizacji projektu.

Kostiantyn Hloba,
Partner Stowarzyszenia Adwokatów Barristers

Facebook
Twitter
LinkedIn