Ukraińskie certyfikaty COVID akceptowane

20 sierpnia 2021. Od dziś certyfikaty COVID wydane na Ukrainę będą akceptowane podczas podróży do krajów Unii Europejskiej.

Taką decyzję podjęła Komisja Europejska. Unia Europejska oficjalnie uznała, że ukraińskie certyfikaty COVID w aplikacji Diia odpowiadają standardom europejskim.

W czwartek 19 sierpnia Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie równoważności certyfikatów dla Ukrainy, Macedonii Północnej i Turcji. Oznacza to, że kraje zostaną podłączone do systemu UE, a certyfikaty COVID wydawane przez Macedonię Północną, Turcję i Ukrainę będą od 20 sierpnia akceptowane w UE na takich samych warunkach, jak unijne cyfrowe certyfikaty COVID. Ze swojej strony te kraje zgodziły się na uznanie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID w podróżach z Unii Europejskiej do swoich krajów.

Certyfikat COVID to dokument w Diia, który potwierdzi stan szczepienia, ujemny wynik testu PCR lub wyzdrowienie osoby od covida.

Według stanu na 20 sierpnia liczba osób zarażonych koronawirusem Covid-19 od początku pandemii w Ukrainie wynosi 2 271 826 (plus 1600 w dniu poprzednim).

Według Centrum Zdrowia Publicznego do 19 sierpnia w Ukrainie zaszczepiono 4 971 750 osób (1 dawka), 2 980 278 osoby – 2 dawki.

Foto: Ministerstwo Transformacji Cyfrowej

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn