Pięć ukraińskich jednorożców

23 sierpnia 2021. Ile jednorożców, czyli start- upów o kapitalizacji powyżej 1 mld USD, działa w Ukrainie? Według redakcji dev.ua jest ich pięć .

Pierwszym był startup Gitlab. Trzy lata temu zebrał 100 milionów USD inwestycji od Iconiq Capital, po czym otrzymał wycenę w wysokości 1 miliarda USD. GitLab został założony w 2011 r., ale jako projekt komercyjny zaczał dzialać w 2014 roku. Założycielami startupu byli obywatel Ukrainy Dmytro Zaporożec i Holender Sid Sibrangi. Głównymi użytkownikami produktów Gitlab są programiści, którzy za pomocą platformy pracują ze wspólnym kodem i jego wersjami z różnych miejsc na świecie. Głównym konkurentem startupu jest GitHub, który jest własnością Microsoftu od 2018 roku. Gitlab zatrudnia obecnie ponad 1000 pracowników. Działają działają na calym świecie. Zeszłoroczna wycena Gitlab to ponad 6 miliardów USD.

People.ai jest najmłodszym ukraińskim jednorożcem. Uzyskał taki status w sierpniu 2021 r., kiedy to otrzymał wycenę w wysokości 1,1 miliarda USD. People.ai ma biura w Kijowie, San Francisco, Pradze, Toronto. W Kijowie pracuje obecnie 40 specjalistów- to DevOps i Customer Support. Firma wzrosła w ciągu ostatniego roku ze 120 do 240 pracowników.

People.ai pomaga menedżerom sprzedaży pracować wydajniej. Firma stworzyła platformę do gromadzenia danych generowanych przez sprzedawców w trakcie swojej działalności. Na ich podstawie tworzone są zalecenia dotyczące znalezienia i zawarcia większej liczby transakcji.

Monobank to ukraiński jednorożec ze sfery fintech, który wyrósł od zera w ciągu trzech i pół roku. Jest mobilnym rozwiązaniem bankowym bez oddziałów. Jego potencjalna wartość to ponad miliard dolarów. Produkt stworzony w Ukrainie i na rynek ukraiński. Monobank to projekt „Universal Bank” Serhija Tihipko i firmy IT Fintech Band.

Genesis– ukraińska firma z siedzibą w Kijowie. Prezesem i współzałożycielem firmy jest Wołodymyr Mnoholyetniy. Projekt ten w 2019 roku inwestorzy wyceniali na 1 mld USD.

Genesis to nie prosty, jednorodny startup, to raczej duża grupa firm, która działa w różnych krajach świata. Można ją nazwać marką dla różnych krajowych startupów. W portfolio Genesis znajduje się serwis randkowy w Azji Środkowej, serwisy informacyjne w Nigerii, Kenii, Ghanie i Afryce Południowej, aplikacja sportowa BetterMe oraz startup AmoMedia.

Genesis tworzy dziesiątki witryn i aplikacji z miesięczną widownią setek milionów unikalnych użytkowników. Według dou.ua, w jego projektach pracuje około 1600 osób.

Grammarly– ten startup opracował usługę online, która pomaga użytkownikom ulepszać teksty w języku angielskim za pomocą sztucznej inteligencji. Serwis sprawdza i koryguje gramatykę i stylistykę, a także udziela wskazówek, które pomogą uniknąć tych błędów w przyszłości.

Na całym świecie obsługuje ponad 30 milionów klientów. Wycenę ponad 1 mld USD w kręgach inwestorskich uzyskał w 2019 roku.

Ponad 500 pracowników pracuje w czterech biurach- w Kijowie, San Francisco, Nowym Jorku i Vancouver. Firma została utworzona w 2009 roku przez trzech Ukraińców- Maksyma Litwina, Ołeksija Szewczenki i Dmytra Lidera.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn