20 sierpnia 2021. Od dziś certyfikaty COVID wydane na Ukrainę będą akceptowane podczas podróży do krajów Unii Europejskiej.

Taką decyzję podjęła Komisja Europejska. Unia Europejska oficjalnie uznała, że ukraińskie certyfikaty COVID w aplikacji Diia odpowiadają standardom europejskim.

W czwartek 19 sierpnia Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie równoważności certyfikatów dla Ukrainy, Macedonii Północnej i Turcji. Oznacza to, że kraje zostaną podłączone do systemu UE, a certyfikaty COVID wydawane przez Macedonię Północną, Turcję i Ukrainę będą od 20 sierpnia akceptowane w UE na takich samych warunkach, jak unijne cyfrowe certyfikaty COVID. Ze swojej strony te kraje zgodziły się na uznanie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID w podróżach z Unii Europejskiej do swoich krajów.

Certyfikat COVID to dokument w Diia, który potwierdzi stan szczepienia, ujemny wynik testu PCR lub wyzdrowienie osoby od covida.

Według stanu na 20 sierpnia liczba osób zarażonych koronawirusem Covid-19 od początku pandemii w Ukrainie wynosi 2 271 826 (plus 1600 w dniu poprzednim).

Według Centrum Zdrowia Publicznego do 19 sierpnia w Ukrainie zaszczepiono 4 971 750 osób (1 dawka), 2 980 278 osoby – 2 dawki.

Foto: Ministerstwo Transformacji Cyfrowej

OT