Przewozy przez ProZorro

23 sierpnia 2021. Ukrzaliznycia, borykająca się z deficytem taboru do przewozu niektórych towarów, będzie częściowo sprzedawała swe usługi poprzez system Prozorro.Sale. Dotyczy to zwłaszcza wagonów przewożących zboże.

W Ukrzaliznyci (UZ) liczą, że w ten sposób wyeliminują ewentualne nadużycia w dystrybucji zdolności przewozowych.

Według Walerego Tkaczewa, zastępcy dyrektora departamentu handlowego UZ, w tej chwili firma nie jest w stanie zaspokoić  potrzeb rynku, zaś pośrednicy handlujący zbożem narzekają na system rozdziału taboru, zwłaszcza na udzielanie preferencji klientom indywidualnym. Dlatego też wagony do przewozu zboża są jednymi z pierwszych wystawionych na aukcję. W przyszłości w Ukraliznyci planują dystrybucję do 80 proc. deficytowego taboru poprzez system aukcyjny. Równolegle w spólce pracują nad opracowaniem najbardziej optymalnego systemu ruchu.

Za pośrednictwem systemu ProZorro.Sale sprzedawane są już usługi transportowe cementowozami i cysternami, następne w kolejce są wagony otwarte i kryte. Transakcje odbywają się w trybie aukcji z podwyżką cen w języku angielskim. W tym samym trybie odbędzie się aukcja bardzo deficytowej floty wagonów do przewozu zboża.

Tkaczew zauważa, że w ten sposób Ukrzaliznycia uzyskuje najlepszą cenę za użytkowanie taboru towarowego i eliminuje sytuacje korupcjogenne.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn