Bezpieczeństwo Polski zależy od bezpieczeństwa Ukrainy

27 sierpnia 2021. „Bezpieczeństwo Polski zależy od bezpieczeństwa Ukrainy. Musimy być adwokatem dla spraw Ukrainy na forum światowym” – powiedział w czwartek były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas debaty z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Debata prezydentów obyła się w czasie Forum Gospodarczego Polska – Ukraina „Od suwerenności do konkurencyjności. 30 lat współpracy”. Forum zorganizowała Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza. Prezydent RP Andrzej Duda objąt Forum swym Patronatem Honorowym.

Jak podkreślił prezes Izby Jacek Piechota, obecność dwóch byłych prezydentów – Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego – a także patronat, jaki wydarzeniu udzielił urzędujący prezydent Andrzej Duda mają znaczenie  symboliczne. To pokazuje, że w Polsce współpraca z Ukrainą była i jest sprawą, która łączy ponad podziałami i różnicami politycznymi.

Polska jest dziś drugim po Chinach partnerem handlowym Ukrainy, w ubiegłym roku wyparła z tej pozycji Rosję. „17 tys. polskich podmiotów uczestniczy w wymianie handlowej z Ukrainą oraz ok. 13,5 tys. polskich firm eksportuje towary w Ukrainę. W Polsce działa ponad 16,5 tys. firm, w których przynajmniej jeden ze współwłaścicieli jest obywatelem Ukrainy lub ukraińskim podmiotem prawnym”– przypomniał Jacek Piechota. I dodał: „ponad milion Ukraińców pracuje dziś w Polsce. Już 18 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Jesteśmy zależni od pracy naszych ukraińskich gości”.

Były premier Ukrainy i przewodniczący Ukraińskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Anatolij Kinach przyznał, że dla Ukrainy podstawą gospodarki jest mały i średni biznes. „To daje możliwość tworzenia ogromnej klasy średniej. To jest jeden z naszych strategicznych kierunków” – podkreślił. Były premier Ukrainy podziękował Polsce, że jako pierwszy kraj na świecie uznała niepodległość Ukrainy. „ Ukraina jako państwo niepodległe, podąża w kierunku integracji ze Wspólnotą Europejską. Ważne jest, by na ziemi ukraińskiej budowały się standardy europejskie, praw obywatelskich, swobody wolności słowa. To powinna być część naszej idei narodowej”– zaznaczył Anatolij Kinach.

Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski zgodzili się, że dziś bezpieczeństwo Polski wprost zależy od bezpieczeństwa Ukrainy. Dlatego silna współpraca polsko -ukraińska powinna być podstawą naszej wschodniej polityki, niezależnie od opcji rządzącej. Jak zauważył Aleksander Kwaśniewski, polityka Kremla pokazuje, że Ukraina traktowana jest przez rosyjską władzę jako część Rosji. „Tak długo, jak ta ekipa będzie na Kremlu, jej celem będzie włączenie Ukrainy do ich strefy wpływów. Stan zagrożenia ze strony Rosji będzie trwał. Dlatego nasze relacje i solidarność z Ukrainą są ważne” – powiedział Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem byłego prezydenta, dla Ukrainy ważne jest, by została wzmocniona i zapewniona ciągłość władzy. Bo zrywanie ciągłości władzy i kwestionowanie reform przeprowadzonych przez poprzednią władzę to droga donikąd. „ Potrzebna jest konsekwencja w doprowadzaniu reform do końca oraz w obraniu proeuropejskiego kierunku” – zauważył.

Jednak w ocenie Aleksandra Kwaśniewskiego najbliższe lata dla Ukrainy będą trudne. „Ameryka wraca do koncepcji dogadywania się z Rosją, by ta w stosunkach z Chinami stanęła po stronie USA. Do tego dochodzi sytuacja w Niemczech. Za chwilę będzie nowy kanclerz Niemiec. A trzeba pamiętać, że Angela Merkel była jedynym politykiem niemieckim, który na forum międzynarodowym był w stanie sprzeciwić się Rosji” – podkreślił były prezydent. „Dlatego Ukraina już teraz powinna podjąć nadzwyczajną aktywność na kierunku zachodnim. Bywać na konferencjach, organizować spotkania z liderami, przedstawiać swoje stanowisko- to są zadania dla ukraińskich polityków i dyplomacji” – dodał. Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego to także ważny czas dla Polski, która powinna być adwokatem Ukrainy na forum światowym.

Bronisław Komorowski uważa, że dzięki kryzysowi, jaki wywołał Putin na Krymie i w Donbasie, dojrzała świadomość narodowa Ukraińców. „Zamach na Krym, brutalna polityka Rosji wobec Ukrainy wywołały też zmiany świata zachodniego wobec Ukrainy. Bez tego nie byłoby, np. wsparcia militarnego. Jestem przekonany, że dalszy postęp w drodze Ukrainy ku Zachodowi będzie dokonywać się przy okazji kolejnego kryzysu. Bo wtedy świat zachodni będzie musiał zachować się przyzwoicie” – stwierdził były prezydent. Zdaniem Bronisława Komorowskiego z punktu widzenia Ukrainy ważne jest wzmocnienie więzów gospodarczych z Zachodem. „Kluczem może być decentralizacja, reforma samorządowa i rozwój małej i średniej przedsiębiorczości” – zauważył były prezydent podczas Forum Gospodarczego Polska-Ukraina.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn