Nie ma powrotu na Wschód

23 sierpnia 2021. Wizyta A. Merkel w Kijowie, zniesienie amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2, 30.lecie niepodległości Ukrainy- wszystkie te fakty wywołują w ostatnich dniach dyskusje o kondycji i geopolitycznej orientacji Ukrainy.

Jedną z takich dyskusji prowadził Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego. Uczestniczył w niej Dariusz Szymczycha, Wiceprezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. W kontekście Nord Stream 2 napisał: „jak to się stało, że w sprawach dotyczących Ukrainy i Rosji rozmawiano bez ich udziału? Dziwna to dyplomacja, mocarstwowa- nie multilateralna.

Można złośliwie odpowiedzieć, że adwokatem interesów rosyjskich gazowików- siłowików były Niemcy, opierające swoje bezpieczeństwo energetyczne na dostawach rosyjskiego gazu. Decyzja o likwidacji elektrowni jądrowych zwiększa znaczenie „błękitnego surowca” dla niemieckiej energetyki.

W Waszyngtonie zapewne uznali, że mogą rozmawiać o interesach Ukrainy bez Ukrainy, gdyż w tym kraju silne są nastroje proamerykańskie. Być może w Berlinie i w Waszyngtonie nie wierzą w możliwość porozumienia między Rosją i Ukrainą, dlatego wolą rozmawiać bez ich udziału? Argumentem mógł być brak postępów w formacie Normandzkiej Czwórki.”

Co dalej z Ukrainą? Szymczycha napisał: „Rosyjska partia, a za taką uchodzi Opozycyjna Platforma za Życie Wiktora Medwedczuka jest dobrze zorganizowana, ale niezbyt popularna. Sondaże dają jej 12- 14 proc. poparcia.

Proradzieckie i prorosyjskie resentymenty w Ukrainie są coraz słabsze. Przełomem w opinii publicznej był Euromajdan i agresja 2014 roku.

(…) ofiara krwi, jaką Ukraina ponosi od 2014 roku (ponad 13 tysięcy ofiar tej wojny) odarła wielu Ukraińców ze złudzeń wobec Rosji. Wzmocniła też poczucie identyfikacji narodowej i odrębności. Na Wschodzie mają wojnę, Zachód to praca i nadzieja, że będzie lepiej. To nieodwracalna tendencja w świadomości Ukraińców.”

Cały artykuł: https://instytutbirm.pl/nie-ma-powrotu-na-wschod/

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn