Znów zmiana prezesa Ukrzaliznyci

11 sierpnia 2021. Pełniący obowiązki prezes zarządu Ukrzaliznyci Iwan Jurik podał się do dymisji, którą przyjęła rada nadzorcza firmy. Jego następcą (także p.o.) będzie prawdopodobnie Ołeksandr Kamyszyn, były menedżer Rinata Achmetowa w donieckiej grupie kapitałowej System Capital Management (SCM).

W ten sposób Ukrzalinycia będzie miała już trzeciego zarządzającego w tym roku. Wcześniej od sierpnia ubiegłego roku do połowy marca obecnego był nim Wołodymyr Żhmak, po nim obowiązki przejął Iwan Jurik. Teraz kolej na Kamyszyna. Jurik będzie nadal pracował w UZ jako członek zarządu odpowiedzialny za finanse.

7 sierpnia Rada Nadzorcza Ukrzaliznyci głosowała nad powołaniem Ołeksandra Kamyszyna na nowego pełniącego obowiązki prezesa zarządu do 31 grudnia 2021 r., chyba że wcześniej zostanie rozstrzygniety konkurs na tę funkcję. Decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić Gabinet Ministrów.

Jak informują w Ukrzaliznyci, trwa proces wyboru stałego prezesa. Wybór konsultantów ds. zasobów ludzkich do pomocy w tym procesie powinien zakończyć się w tym tygodniu.

Ołeksandr Kamyszyn znany jest w kręgach agrarnych jako wydawca Latifundist Media, a także współwłaściciel kilku firm rolniczych, w tym holdingu „Grano Group”, północnoukraińskiej firmy rolno-przemysłowej. Jest również współwłaścicielem systemu zarządzania gospodarstwem Agroonline oraz usług kontroli banku ziemi Feodal.Online i giełdy Zernovoz.ua, partnerem zarządzającym firmy inwestycyjnej Fortior Capital. Wcześniej pracował jako menedżer inwestycyjny w SCM.

  • 30 kwietnia 2021 r. Tymczasowa komisja śledcza Rady Najwyższej Ukrainy ds. Kontroli i oceny stanu Ukrzaliznyci podjęła decyzję o uznaniu pracy rady nadzorczej na czele z Sevki Acuner i zarządu UZ na czele z p.o. Iwanem Jurikem niezadowalającą i zaapelowała do Gabinetu Ministrów o odwołanie pełniącego obowiązki prezesa i członków zarządu spółki.
  • Po posiedzeniu 30 lipca Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Oborony Ukrainy zainicjowała wprowadzenie tymczasowego kierownictwa w Ukrzaliznyci do wyboru przewodniczącego zarządu i powołania pełnoprawnych organów zarządzających ze względu na krytyczny stan przedsiębiorstwa, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn