Ile gazu i węgla brakuje Ukrainie

24 września 2021 r. Od początku września ilość gazu w ukraińskich podziemnych magazynach wzrosła o 4 proc. do 18,7 mld m sześc. To około 60 proc. pojemności magazynowej.

System przesyłu gazu przygotowuje infrastrukturę do sezonu grzewczego. Wykonano znaczną ilość prac remontowych oraz przygotowano bazę materiałowo-techniczną. Te działania kosztowały prawie 400 mln UAH, co stanowi 98,2 proc. planowanych kosztów przygotowania do okresu zimowego. Firma podjęła działania prewencyjne, które pozwolą na bezpieczny przesył gazu do krajów europejskich.

Poprawia się sytuacja z węglem, co jest również niezbędne do sprawnego przejścia sezonu grzewczego. W połowie sierpnia Ministerstwo Energii zatwierdziło nowy harmonogram gromadzenia węgla dla elektrociepłowni i elektrociepłowni, który przewiduje, że do połowy października w magazynach powinno być 3046,4 tys. ton węgla.

Według pierwszego wiceministra energii Jurija Własenki „dla stabilnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców w scenariuszu bazowym systemu elektroenergetycznego, zapotrzebowanie na węgiel w okresie wrzesień 2021 – marzec 2022 wyniesie około 16 mln ton. Ważne jest zapewnienie planowanych wielkości dostaw węgla, w tym przez import”.

Ministerstwo podaje, że obecnie Ukrainie brakuje tylko 1 mln ton węgla, podczas gdy na początku sierpnia deficyt wynosił 2,2 mln ton. Polska kopalnia Bogdanka, która dostarcza węgiel na Ukrainę na podstawie umowy z DTEK Energo, w znaczący sposób przyczyniła się do pokrycia deficytu węgla na Ukrainie. Umowa przewiduje dostawę 320 tys. ton węgla energetycznego w okresie od sierpnia 2021 do stycznia 2022 roku.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn