Zełenski w USA, z NATO i Microsoftem

24 września 2021. Krótka wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w USA była bardzo intensywna. Udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ dał okazję do kilku ważnych spotkań.

Z szefem Microsoftu Zełenski rozmawiał o wdrażaniu digitalizacji usług publicznych i perspektywach rozwoju ukraińskiego sektora IT. Podkreślił, że Ukraina oferuje preferencyjne i stabilne warunki dla firm IT, które chcą otworzyć tam swój biznes. Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę budowy infrastruktury i wsparcia dla rozwoju usług chmurowych w Ukrainie. „Jesteśmy zainteresowani dalszym rozszerzaniem obecności Microsoftu w Ukrainie i pogłębianiem współpracy w kontekście cyfrowej transformacji naszego kraju” – powiedział ukraiński prezydent.

W czasie drugiego już we wrześniu spotkania z prezydentem Joe Bidenem, Zełenski podkreślił konieczność obrony praw człowieka na okupowanych terytoriach Ukrainy. Apelował, by społeczność międzynarodowa przeciwdziałała przekształcaniu okupowanego Krymu w bazę wojskową z bronią atomową. „To zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego” – podkreślił Zełenski w rozmowie z prezydentem USA.

W rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Zełenski wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraina prawie zakończyła tworzenie nowego, zintegrowanego systemu bezpieczeństwa narodowego. Jest on w pełni oparty który na standardach państw członkowskich NATO. „Nasz kurs na członkostwo w NATO, zasady i standardy Sojuszu są podstawą wszystkich dokumentów przewodnich w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony” – powiedział prezydent Ukrainy.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn