Sąd w komórce

30 września 2021. W Ukrainie przedstawiono aplikację mobilną „jeSąd” (єСуд), która ułatwia dostęp do dokumentów sądowych i pozwala na monitorowanie toku własnej sprawy.

Aplikacja służy dostępem do własnego „gabinetu sądu elektronicznego”. Opracowanie systemu e-sądu rozpoczęto w 2018 r. Aplikacja jest obecnie dostępna do bezpłatnego pobrania w GooglePlay i AppleStore. Program umożliwia nie tylko monitorowanie przepływu dokumentów w sprawach sądowych, ale także odbieranie pism procesowych i wiadomości sądowych na własnym smartfonie. Koszt projektu wyniósł ok. 13,5 tys. USD i został sfinansowany głównie ze środków UNDP Ukraine.

„Niestety problem dostępu do wymiaru sprawiedliwości istnieje w całej Ukrainie. Jest to szczególnie dotkliwe w sytuacji pandemii i zbrojnej agresji. Zadaniem państwa w tym przypadku jest zapewnienie wygodnego i efektywnego dostępu do sądu oraz ochrony praw obywateli. Dlatego system sądu elektronicznego jest jednym z najskuteczniejszych elementów zapewniających taką możliwość” – powiedział Roman Babii, deputowany do Rady Najwyżej Ukrainy.

Serhii Chornutskyi – wiceprzewodniczący Państwowej sądowej administracji Ukrainy również podkreślił, że dla osób przebywających na terytorium niekontrolowanym przez Ukrainę wskutek wojny, aplikacja umożliwia w niektórych przypadkach załatwienie spraw sądowych bez konieczności przekroczenia linii rozgraniczenia stron konfliktu (red. linii frontu). Ponadto Chornutskyi dodał, iż litera „є” w „єСуд” nie oznacza „elektroniczny”, lecz „jest”, czyli istnieje.

W tej chwili aplikacja umożliwia:

  • otrzymywanie powiadomień o pojawieniu się nowych dokumentów w gabinecie elektronicznym i zmianach w postepowaniu, których uczestnikiem jest użytkownik;
  • przegląd spraw, postępowań, pism procesowych przesyłanych przez sąd do gabinetu, a także pozostałych wniosków, petycji i innych dokumentów utworzonych przez użytkownika w jego gabinecie;
  • anulowanie pełnomocnictwa i decyzji wystawionych przez użytkownika.

Pierwsze reakcję użytkowników są dość zróżnicowane. Część użytkowników skarży się na problemy z elektronicznym kluczem pozwalającym na dostęp do aplikacji lub na inne techniczne niedopracowania. Obecnie średnia ocen aplikacji na platformie GooglePlay wynosi 2,8 z 5, a liczba pobrań już przewyższyła 5 tys.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn