Ukraina może „otworzyć niebo” dla Ryanair

27 września 2021. Tanie linie lotnicze Ryanair planują rozmieścić w Ukrainie 20 samolotów, lokując je na wszystkich 12 lotniskach w kraju. Zdaniem szefa irlandzkich linii lotniczych Michaela O’Leary’ego, najprawdopodobniej operatorem wszystkich ukraińskich baz będzie polska „córka” Ryanaira – Buzz.

Ryanair obsługuje regularne loty do Ukrainy od 2018 roku i jest reprezentowany na pięciu lotniskach – Boryspil, Charków, Odessa, Lwów i Chersoń. Do tej pory linie lotnicze nie umieściły tutaj żadnego ze swoich samolotów. Lokalizacja 20 samolotów zapowiadanych przez Michaela O’Leary’ego jest możliwa tylko pod warunkiem podpisania przez Ukrainę umowy o Wspólnej Przestrzeni Lotniczej (tzw. „otwartego nieba”) z krajami UE.

Polska spółka Ryanaira, Buzz, weszła na rynek w 2019 roku i wykazuje szybki wzrost. Planuje się, że do końca października 2021 r. Buzz będzie miał w swojej flocie 54 samoloty, z czego 8 to nowoczesne samoloty Boeing 737 MAX 8200, zdolne do przewozu 197 pasażerów.

Jak informowaliśmy, w czerwcu br. Rada UE zgodziła się na podpisanie umowy o Wspólnej Przestrzeni Lotniczej (WPR) z szeregiem krajów, w tym z Ukrainą. Według premiera Denisa Szmyhala Umowa między Ukrainą a Unią Europejską o Wspólnej Przestrzeni Lotniczej może zostać podpisana na 23. Szczycie Ukraina-UE, który odbędzie się 12 października w Kijowie.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn