Ptasia grypa

28 grudnia 2020. W obwodzie mikołajowskim i kijowskim wykryto ognisko ptasiej grypy. Na zakażonym obszarze wprowadzono kwarantannę, a eksport drobiu jest częściowo ograniczony.

Na początku grudnia br. wirus (A1H5) wykryto w obwodzie mikołajowskim. W parę tygodni później wirus A1H5 dotarł do obwodu kijowskiego, w okolice wsi Leoniwka i Koblyca. W strefie zagrożonej wiruse wprowadzono epidemiologiczne ograniczenia i rozpoczęto przygotowania do wybicia drobiu. Według informacji rządu, sytuacja jest pod kontrolą odpowiednich służb sanitarno-epidemiologicznych.

Władysława Mahaletska – Przewodnicząca Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów (Derżprodspożywsłużba) poinformowała, iż wirus trafił na teren Ukrainy z krajów UE. Mahaletska dodała, że wystąpienie ptasiej grypy już mocno uderzyło w eksport. Arabia Saudyjska, Mołdawia, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadziły ograniczenia na import ukraińskiego drobiu, unikając zakupu z obszaru zagrożonego. Import z okolic Mikołajewa został również ograniczony przez Hongkong, Białoruś i Kazachstan. Jednocześnie UE, Singapur, Maroko, Tunezja i Japonia całkowicie zatrzymały import produktów drobiowych z Ukrainy.

  • W okresie styczeń-listopad 2020 r. Ukraina wyeksportowała 394,2 tys. ton mięsa i podrobów drobiowych, czyli o 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Wartość eksportu kurczaka wyniosła 512,3 mln USD. Największymi odbiorcami ukraińskiego drobiu były Arabia Saudyjska (udział w całości eksportu tego produktu wynosi 119,3 mln USD, czyli 23,29 proc.), Holandia (88,5 mln USD, czyli 17,27 proc) oraz ZEA (47,8 mln USD, czyli 9,33 proc.).

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn