Atak prezesa na dziennikarzy

6 października 2021. Prezes państwowego banku Ukreksimbank Yevhen Metsher podał się do dymisji po skandalu, związanym z atakiem na dziennikarzy Radia Swoboda (RWE/RS) w centrali banku.

W niedzielę 4 października dziennikarze Radia Swoboda próbowali nagrać wywiad z Yevhenem Metsherem, prezesem Ukreksimbanku, w jego gabinecie. Jedno z pytań jednak bardzo nie spodobało się Metsherowi , w związku z czym  przerwał wywiad i nakazał ochronie banku zabrać  dziennikarzom kamery i „wyjąć z nich taśmy”. Ochroniarze użyli siły fizycznej wobec operatora i usunęli nagranie z karty pamięci. Przedstawiciele redakcja Radia Swoboda przyjechali na miejsce zdarzenia i zgłosili na policję fakt utrudnienia działalności dziennikarskiej.

Sprawa miała znaczący oddźwięk publiczny. W komentarzu przedstawicieli banku tuż po zdarzeniu dowodzono, iż dziennikarze zadawali pytania, których nie było na liście przesłanej do służby prasowej. Ponadto pracowników radia oskarżono o próby przejęcia informacji o ograniczonym dostępie i poinformowano ich o planach zgłoszenia tego do organów ścigania.

W następnym dniu dziennikarzom udało się odzyskać dane i opublikować wideo, pokazujące atak na nich. Po ukazaniu się tego nagrania udowadniającego słowa dziennikarzy, Metsher oświadczył, że podaje się do dymisji na czas śledztwa i przeprosił dziennikarzy za swoje zachowanie. Metsher powiedział, że jest on „z natury zrównoważonym człowiekiem” i „zawsze będzie respektował wolność słowa i wolną prasę jako fundament demokracji i prawdziwej niepodległości państwa”.

W Biurze Prezydenta Ukrainy skrytykowali zachowania kierownictwa banku, zaś minister spraw wewnętrznych zaznaczył, że to śledztwo nie zajmie dużo czasu. Prokurator Generalny podkreśliła, iż prokuratura nie będzie „ukrawać szaleństwa wykazanego przez pracowników banku państwowego”.

  • Yevhenem Metsherem został prezesem państwowego Ukreksimbank w marcu 2020 r. Do 2015 roku pracował na niższych stanowiskach w tym samym banku. Metsher pochodzi z Krzywego Rogu i -według informacji mediów- jest kolegą prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego.

Valentyn Honchrenko

Facebook
Twitter
LinkedIn