30 września 2021. Dzisiaj Ukrzaliznycia poinformowała o wznowieniu od 10 października połączeń międzynarodowych do Polski. Kursy pociągów zawieszono w marcu ubiegłego roku z powodu pandemii Covid-19.

Pierwszy pociąg relacji Kijów-Przemyśl wyruszy 10 października. Połączenie to będzie wspólnie realizowane przez UZ i PKP Intercity.  Bilety można kupić od piątku, 1 października. To ważna informacja dla wielu pasażerów, którzy wcześniej korzystali z dogodnych, bezpośrednich połączeń kolejowych Przemyśla ze Lwowem, Kijowem, Odessą i innymi, ukraińskimi miastami czy też z połączenia Wrocławia z Lwowem.

UZ przypomniała, że wcześniej wznowiono kursy pasażerskie z Ukrainy do Austrii, Węgier, Słowacji i Mołdawii.

W czwartek w Polsce weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które zakłada przedłużenie do 31 października obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Rozporządzenie umożliwia jednak, m.in., uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów-Przemyśl-Kijów.

Do końca października przedłużone zostało wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Polski i Białorusi.

(Red.)