Hrywna mocniejsza

7 października 2021 r. Od początku 2021 r. oficjalny kurs ukraińskiej waluty do dolara wzrósł o 7 proc. Tym samym hrywna znalazła się w pierwszej dziesiątce walut świata, które w ostatnim czasie umocniły się najbardziej.

Zwykle jesienią, wraz z początkiem nowego sezonu biznesowego, hrywna ulega dewaluacji, ale ta jesień jest wyjątkiem. Dzisiejszy kurs wymiany ustalony przez Narodowy Bank to 26,35 UAH za dolara. To najlepszy wynik od ponad 18 miesięcy. 16 marca 2020 r. – za dolara trzeba było zapłacić 26.09 UAH. Przypomnijmy, po powołaniu nowego prezesa Narodowego Banku Kirilla Szewczenki oczekiwano, że narodowa waluta “spadnie” do 30 UAH za dolara. Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił konieczność osłabienia hrywny do tego poziomu. Prognozy MFW były równe temu wskaźnikowi.

Eksperci tłumaczą obecne umocnienie krajowej waluty kombinacją kilku sprzyjających czynników. Po pierwsze stabilna sytuacja na głównych rynkach eksportowych. Tak więc, według bankiera inwestycyjnego Serhija Fursy, ceny światowe pozostają wysokie na towary, które eksportujemy, a niskie – na towary, które importujemy.

Po drugie – rekordowe zbiory zbóż i duże zapotrzebowanie na produkty rolne na świecie. Po trzecie, misja MFW wznowiła pracę na Ukrainie i na razie nie ma żadnych oświadczeń o ewentualnym zakończeniu współpracy z Funduszem. Ponadto, zdaniem ekonomisty Tarasa Kozaka, dystrybucja specjalnych praw pożyczkowych MFW była korzystna dla Ukrainy. Fakt, że spłata 2,7 miliarda USD nastąpiła w sierpniu, był szczególnie istotny, bo odbyło się to tuż przed szczytem rozliczeń z wierzycielami.

Kolejnym powodem wzmocnienia hrywny jest wzrost przychodów od Ukraińców pracujących za granicą. W tym roku NBU szacuje, że wpłynie 13 miliardów USD, czyli o miliard więcej niż w poprzednich dwóch latach.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że do końca 2021 r. hrywna osłabnie. Przyczyną tego może być niekorzystna dla Ukrainy sytuacja na rynkach energetycznych, na których cena ropy naftowej osiągnęła 80 USD za baryłkę, a gazu – 1100 USD za tysiąc metrów sześciennych. Nadal istnieje ryzyko niewykonania budżetu z powodu dodatkowych kosztów rekompensat dla władz lokalnych, przedsiębiorstw użyteczności publicznej i ludności z powodu nieoczekiwanego i rekordowego wzrostu cen energii.

Należy przypomnieć, że zgodnie z Deklaracją Budżetową na lata 2022-2024, przyjętą przez Radę Najwyższą w lipcu, ustalono następujący średni roczny kurs wymiany hrywny do dolara: 28,6 UAH – w 2022 r. 28,8 – w 2023 r. 29,2 UAH – w 2024 roku.

Wiktoria Czyrwa

Facebook
Twitter
LinkedIn