Terapia władzy w Truskawcu

4 października 2021. Przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow- na wniosek deputowanego Sługi Ludu Dawida Arachamii, poparty 175 podpisami deputowanych- uruchomił procedurę odwołania z urzędu przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa.

Przewodniczący Rady podkreślił na Telegramie, że „wszystko będzie się działo zgodnie z prawem i przepisami”.

To pierwszy widoczny efekt narady deputowanych rządzącej Sługi Ludu w Truskawcu, w dniach 1- 3 października. W Truskawcu był też prezydent Wołodymyr Zełenski- współtwórca Sługi Ludu i jej patron. Prezydent przekonywał do odwołania przewodniczącego Rady. Według relacji Ukraińskiej Prawdy Zełenski stwierdził, że Razumkow nie jest już członkiem zespołu i ma do niego „milion pytań”. Po wystąpieniu prezydenta liczba podpisów zebranych pod wnioskiem o odwołanie przewodniczącego Rady Najwyższej zwiększyła się ze 110 do 175.  Było to drugie spotkanie frakcji w uzdrowisku Truskawiec, pierwsze odbyło się po wyborach 2019 roku i miało charakter szkoleniowo- zapoznawczy. Teraz chodziło o mobilizację, z którą bywa coraz trudniej w różnych głosowaniach. Zresztą do Truskawca nie dojechało aż 30 spośród 244 deputowanych Sługi Ludu.

W truskawieckich kuluarach, choć nie w oficjalnych dyskusjach, mówiło się o możliwych zmianach w rządzie. Informatorzy portalu LIGA.net wymienili ministerstwa, w których planowana jest zmiana szefa. Miejsce pierwszego wicepremiera – ministra gospodarki Aleksieja Lubczenko może zająć Julia Swiridenko (ale bez przedrostka “pierwszy”). Zmiana nastąpić też może w ministerstwach obrony, polityki społecznej oraz ekologii. Swoją posadę prawdopodobnie straci wicepremier ds. przemysłów strategicznych Oleh Uruski.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn