28 grudnia 2020. W obwodzie mikołajowskim i kijowskim wykryto ognisko ptasiej grypy. Na zakażonym obszarze wprowadzono kwarantannę, a eksport drobiu jest częściowo ograniczony.

Na początku grudnia br. wirus (A1H5) wykryto w obwodzie mikołajowskim. W parę tygodni później wirus A1H5 dotarł do obwodu kijowskiego, w okolice wsi Leoniwka i Koblyca. W strefie zagrożonej wiruse wprowadzono epidemiologiczne ograniczenia i rozpoczęto przygotowania do wybicia drobiu. Według informacji rządu, sytuacja jest pod kontrolą odpowiednich służb sanitarno-epidemiologicznych.

Władysława Mahaletska – Przewodnicząca Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów (Derżprodspożywsłużba) poinformowała, iż wirus trafił na teren Ukrainy z krajów UE. Mahaletska dodała, że wystąpienie ptasiej grypy już mocno uderzyło w eksport. Arabia Saudyjska, Mołdawia, Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadziły ograniczenia na import ukraińskiego drobiu, unikając zakupu z obszaru zagrożonego. Import z okolic Mikołajewa został również ograniczony przez Hongkong, Białoruś i Kazachstan. Jednocześnie UE, Singapur, Maroko, Tunezja i Japonia całkowicie zatrzymały import produktów drobiowych z Ukrainy.

  • W okresie styczeń-listopad 2020 r. Ukraina wyeksportowała 394,2 tys. ton mięsa i podrobów drobiowych, czyli o 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Wartość eksportu kurczaka wyniosła 512,3 mln USD. Największymi odbiorcami ukraińskiego drobiu były Arabia Saudyjska (udział w całości eksportu tego produktu wynosi 119,3 mln USD, czyli 23,29 proc.), Holandia (88,5 mln USD, czyli 17,27 proc) oraz ZEA (47,8 mln USD, czyli 9,33 proc.).

Valentyn Honcharenko