Startujemy do Ukraine Facility

11 września 2024.  Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zorganizowała webinar o Ukraine Facility. Uczestniczyło w nim 124 przedsiębiorców, samorządowców i doradców z Polski I Ukrainy. Karol Tofil, Dyrektor Biura Partnerstwa Międzynarodowego w BGK przedstawił, jakie będą możliwości skorzystania z II filaru Ukraine Facility.

BGK jako jedyna polska instytucja akredytowana w Komisji Europejskiej wystartuje w konkursie o środki na gwarancje bankowe z II filara Ukraine Facility. Po uzyskaniu ich, podpisaniu umowy z Komisją, BGK zapewne zaproponuje przedsiębiorcom dwa sposoby finansowania:

  1. Bezpośrednie finansowanie BGK w postaci kredytu denominowanego w euro (bo w tej walucie BGK otrzyma środki z Komisji Europejskiej), oprocentowanego na bazie LIBOR plus marża BGK (niższa niż w bankach komercyjnych). Będą to projekty wieloletnie, o wartości wstępnie ocenianej nie mniej niż 7-10 milionów euro. Maksymalna wartość projektu nie jest jeszcze określona. Będzie wymagany wkład własny do projektu. Jaki? Dziś o wskaźnikach procentowych zbyt wcześnie mówić, ale będzie on różny w zależności od sektora.
  2. Finansowanie dla projektów MŚP w Ukrainie o niższej wartości odbywać się będzie poprzez banki ukraińskie, z którymi BGK negocjuje zasady współpracy, to jest zasady udzielania gwarancji.


Najpierw jednak BGK powinno złożyć Komisji Europejskiej ofertę konkursową, opisującą na jakich kierunkach, branżach ważnych dla odbudowy Ukrainy, zgodnych z Ukraine Plan, BGK chce się skoncentrować. I po to PUIG z BGK zorganizował ten webinar: trzeba poznać zamiary przedsiębiorców i wskazać, co jest realne.

Kto może stanąć w blokach startowych do wsparcia BGK i Komisji Europejskiej? Spółki polskie, ukraińskie, konsorcja polsko- ukraińskie, które planują inwestycje w Ukrainie, zgodne z Ukraine Plan.

Warto pamiętać, że nie są to granty, ale kredyty -tańsze dzięki gwarancjom finansowym z Ukraine Facility. Tak więc wszystkie projekty przyjęte przez BGK muszą być- jak mówią fachowcy- „bankowalne”, czyli nie tylko opłacalne, ale zweryfikowanym zgodnie z bankowymi procedurami.

Późną wiosną 2025 roku można się spodziewać podpisania pierwszych umów z BGK, opartych o wsparcie z II filara Ukraine Facility.

Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza promuje II filar Ukraine Facility od jesieni 2023 roku. Izba zachęca do kontaktu pod adresem: new.ukraine.facility@pol-ukr.com

Partnerem webinaru była Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn