16 czerwca 2020. Od dzisiaj przejście graniczne w Medyce jest otwarte w ruchu osobowym i towarowym. Oznacza to, że granicę polsko – ukraińską można przekraczać w tym miejscu również samochodami a nie jak do tej pory tylko pieszo.

W związku z pandemią w marcu polsko – ukraińskie przejścia graniczne zamknięto dla regularnego ruchu pasażerskiego, tj. transportu kolejowego i autobusowego. Na ukraińsko-polskiej granicy oprócz pieszego przejścia Medyka-Szeginie, działają przejścia dla ruchu samochodowego: Hrebenne-Rawa Ruska, Dorohusk-Jagodzin, Korczowa-Krakowiec.

Ukraiński rząd podjął decyzję o otwarciu pieszego przejścia granicznego w Szeginiach od 16  maja.

Równocześnie na mocy nowelizacji rozporządzenia polskiego MSWiA przywrócono odprawę osób przekraczających granicę w Medyce pieszo. Według danych Ukraińskiej Straży Granicznej przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią granicę Medyka-Szeginie każdego dnia przekraczało pieszo ok. 2 tysięcy osób. 16 maja, w ciągu kilku godzin od otwarcia przejścia pieszego granicę przekroczyło 400 osób.

Nie ma ograniczeń dotyczących opuszczania ukraińskiego terytorium, jednak przekraczający muszą pamiętać o obowiązku dwutygodniowej kwarantanny w Polsce.

Red.

Źródło: GDDKiA, Straż Graniczna