Wino nie tylko horiłka

16 czerwca 2020. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu Ustawę nr. 2064 dotyczącą promocji kultury wina. Poparło ją 295 deputowanych.

Zgodnie z projektem minimalny czas dzierżawy ziemi pod uprawę winorośli wyniesie 25 lat. Przewidziano prawo pierwszeństwa przy przedłużeniu okresu dzierżawy, o ile dzierżawca uprawiał winorośl i wypełniał warunki umowy. Jeśli ziemia zmieni właściciela i umowa z dzierżawcą zostanie zerwana, zakłada się wypłatę odszkodowania za utracone zyski i nakłady, w oparciu o niezależną wycenę.

W ostatnich latach nowe nasadzenia winorośli miały miejsce na 21 200 hektarach ziemi, w gospodarstwach o różnej formie własności. W tym samym czasie uprawę winorośli porzucono na 34 100 hektarach.

Barierą rozwoju kultury winiarskiej w Ukrainie  są wysokie nakłady kapitałowe. Ocenia się, że inwestycja w 1 hektar uprawy winorośli wynosi ponad 100 000 UAH. Długi jest też czas zwrotu kapitału. Założenie winnicy trwa nie krócej niż 4 lata, zaś czas intensywnej uprawy to 20-25 lat.

(DSz)

Facebook
Twitter
LinkedIn