Najbogatsi Ukraińcy według “Forbes”

13 czerwca 2020. Rinat Akhmetov , Victor Pinchuk i Petro Poroshenko to leaderzy rankingu 100 najbogatszych Ukraińców, opracowanego przez ukraińską edycję magazynu „Forbes”. Forbes Ukraine powrócił właśnie na rynek prasowy.

Łączna wartość majątku 100 uczestników rankingu wyniosła 31,4 miliarda USD.

  • Rinat Akhmetov z majątkiem 2,8 miliardów USD jest numerem 1 w rankingu „Forbes”.  W porównaniu z najlepszym dla jego biznesów w branży metalurgicznej rokiem 2013, utracił około 80 proc. swojej fortuny.
  • Numerem 2 jest właściciel Grupy Interpipe Victor Pinchuk z majątkiem o wartości 1,4 miliarda USD.
  • Trzecią pozycję w rankingu  „Forbes” ma były Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jego majątek szacowany jest na 1,4 miliarda USD wiązany jest z największym ukraińskim producentem wyrobów cukierniczych „Roshen”.

Znaczące jest, że w rankingu znalazło  się kilku nowych graczy z branży IT, których fortuny sięgają setek milionów dolarów.

Przy okazji można więc dowiedzieć się, kto jest najbogatszy w ukraińskiej branży IT?

  • 30 pozycję w rankingu zajął Dmytro Zaporozhets, założyciel GitLab. Jego majątek oszacowano na 560 milionów USD.  GitLab wyceniane jest dziś na 2,7 miliarda USD.
  • Dogania do Vladyslav Yatsenko, współzałożyciel Revolut- usługi finansowej dla podróżnych, która działa jako bank online.  “Forbes” szacuje jego osobisty majątek na 300 milionów dolarów, zaś  Revolut wyceniany jest na 6 mld USD.

  • Oleg Roginsky został sklasyfikowany na 33 miejscu z 270 milionami USD. dolarów. Jest założycielem amerykańskiego startupu People.ai,  którego wartość jest określana kwotą 500 milionów USD.

  • 35,36 i 37 pozycje zajęli Alex Szewczenko, Max Lytvyn i Dmytro Lider – założyciele Grammarly, usługi sprawdzania pisowni online. Według “Forbesa” ich majątek wynosi 250 milionów dolarów, zaś Grammarly wyceniony został na 1 miliard USD.

Jak widać biznes oparty na tradycyjnych ukraińskich specjalizacjach trzyma się mocno, ale liderów gonią „jednorożce” nowych technologii.

(Red).

Facebook
Twitter
LinkedIn