COVID nie przeszkadza EBOiR

13 czerwca 2020. W ostatnich dniach Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wsparł biznes w Ukrainie i w Polsce.

  • Zatwierdzono właśnie pożyczkę w wysokości 7 mln EUR dla Baryshevska Grain Company LLC, głównej spółki tworzącej prywatną Grain Alliance Group. To pożyczka na finansowanie kapitału obrotowego grupy, w obliczu negatywnego wpływu COVID-19 na jej działalność. Rok temu EBOiR podjął się finansowania szerszego projektu inwestycyjnego Grain Alliance Group.

Grain Alliance Group działa w sektorze agrobiznesu, kontroluje 57 tys. hektarów ziemi, specjalizuje się w  uprawie kukurydzy, pszenicy, słonecznika i soi. Grupa dysponuje elewatorami o pojemności 260 000 ton. Na stronach internetowych podaje, że sposób prowadzenia biznesu, zastosowanie nowoczesnych technologii upraw pozwala na osiągnięcie zwrotu na kapitale na poziomie 25 proc.

  • 9 czerwca Grupa Eurocash oraz EBOiR podpisały umowę kredytu w kwocie stanowiącej w złotych ekwiwalent 50 mln EUR. Środki z kredytu zostaną wykorzystane na sfinansowanie nabycia internetowego supermarketu  Frisco.pl (dodatkowych 56 proc. akcji) oraz na kapitał obrotowy Eurocash.

Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych oraz wsparciem marketingowym dla niezależnych polskich przedsiębiorców. Wspierane przez Eurocash sieci franczyzowe i partnerskie zrzeszają ok. 16 tys. niezależnych sklepów,  działających pod takimi markami jak m.in. abc, Groszek, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Sklep czy Kontigo.

EBOiR jest wiodącym inwestorem instytucjonalnym na Ukrainie, zainwestował do tej pory ponad 14,54 mld EUR  w 460 projektów.

EBOiR zainwestował dotąd w Polsce 10,5 mld EUR w  439 projektów.

(DSz)

Facebook
Twitter
LinkedIn