Organic food specjalnością Ukrainy

9 czerwca 2020. Ukraina jest drugim po Chinach (!) dostawcą żywności ekologicznej na rynki Unii Europejskiej. Według raportu Komisji Europejskiej, w 2019 roku import z Chin stanowił 13% dostaw organic food do Unii, zaś  Ukraina miała 10 % udziału w unijnym imporcie.

Żywność ekologiczna, zwana też organiczną lub bio – to żywność produkowana metodami rolnictwa ekologicznego,  z dbałością o wyeliminowanie używania nawozów sztucznych i pestycydów. Brak wsparcia chemicznego sprawia, że wydajność z jednostki powierzchni w  rolnictwie ekologicznym jest niższa. Żywność ekologiczna jest więc zdrowsza, ale droższa. Cieszy się zainteresowaniem  bogatszych klientów, który wielu mieszka w Unii Europejskiej. Największymi odbiorcami żywności ekologicznej w UE w 2019 roku  była Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Niemcy i Belgia.

Sprzedając pszenicę, nasiona oleiste, soję, świeże owoce i soki, Ukraina zwiększyła swój eksport żywności ekologicznej  o 27 proc. Ogólny eksport żywności z Ukrainę do UE wzrósł w ubiegłym roku o 21 proc. i  osiągnął wartość 7,3 mld EUR.

W lipcu 2018 roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła prawo  „W sprawie ogólnych zasad i norm produkcji ekologicznej, obiegu i etykietowania produktów ekologicznych”. Regulacje te weszły w życie w sierpniu 2019 roku.

(DSz)

Facebook
Twitter
LinkedIn