Tak dla decentralizacji

9 stycznia 2023. Kontynuację decentralizacji, czyli reformę samorządową i terytorialną w Ukrainie, popiera 76,5 proc.  respondentów- wynika z badania, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii w październiku-listopadzie 2022 roku.  

Przeprowadzone kolejny już raz badanie wykazało, że poparcie dla reformy decentralizacyjnej rośnie z roku na rok. W latach od 2015 do 2021 roku udział tych, którzy uważają decentralizację za konieczną, wzrósł z 59 proc. do 63 proc. W 2022 roku wskaźnik poparcia wzrósł do rekordowego poziomu 76,5 proc.

Znamienne jest również to, że pomimo wojny na pełną skalę i spowodowanych nią problemów społecznych, ekonomicznych i energetycznych, 78,5 proc. respondentów optymistycznie patrzy w przyszłość Ukrainy, zaś 88 proc. optymistycznie postrzega przyszłość swojej społeczności.

  • Większość respondentów uważa, że decentralizacja odegrała pozytywną rolę w przeciwstawieniu się rosyjskiej inwazji. 49 proc. badanych uważa, że reforma miała ogólnie pozytywny wpływ na możliwości oporu wobec najeźdźcy, zaś 53,5 proc. uważa, że tworzenie nowych powiększonych społeczności lokalnych miało pozytywny wpływ na możliwości oporu. Większość badanych, bo 75 proc. uważa, że społeczności lokalne w których mieszkają są gotowe na sytuacje kryzysowe i wyzwania spowodowane wojną.
  • Większość (85 proc.) uważa, że płeć głowy wspólnoty nie ma związku z jakością wykonywania obowiązków w stanie wojennym. Tylko 11 proc. uważa, że płeć ma taki wpływ, 5 proc. badanych preferowało kobiety, 6 proc. mężczyzn.
  • Większość badanych negatywnie odnosi się do samorządowców, którzy związani byli z zakazanymi partiami prorosyjskimi i aprobuje tworzenie w tych społecznościach wojskowych administracji. Aż 75,5 proc. badanych uważa, że rady lokalne, w których większość stanowią deputowani z zakazanych partii, powinny zostać rozwiązane.
  • Znaczna migracja ludności w pierwszych miesiącach wojny, według badania, nie spowodowała większych napięć społecznych w społecznościach lokalnych. 72 proc. „starych” stałych mieszkańców społeczności przyjmujących migrantów ma pozytywny stosunek do osób wewnętrznie przesiedlonych, podczas gdy tylko 6 proc. negatywny.
  • 71 proc. uważa, że państwo i społeczności lokalne powinny współpracować w określaniu i wdrażaniu działań dla odbudowy Ukrainy. Jeśli chodzi o finansowanie projektów odbudowy, 69 proc. respondentów oczekuje współpracy między państwem a społecznościami lokalnymi, choć 41 proc. z nich skłania się ku większej roli państwa, natomiast 28 proc. dałoby przewagę społecznościom.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Programu Rady Europy „Decentralizacja i reforma administracji publicznej w Ukrainie”, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Społeczności i Terytoriów Ukrainy oraz w koordynacji z Ministerstwem Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów.

Badanie przeprowadzono na terenie całej Ukrainy, z wyjątkiem terytoriów tymczasowo okupowanych, na dzień 23 lutego 2022 r. Do analizy wykorzystano dwie próby: ogólnoukraińską (2000 wywiadów) i osób wewnętrznie przesiedlonych (701 wywiadów).

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn