Antonow bez rosyjskich części

2 września 2020 r. Zakłady Antonowa rozpoczęły produkcję nowych samolotów An-178 bez wykorzystania komponentów z Rosji. Pierwszy taki samolot trafi do Peru już w najbliższym czasie.

Oleksandr Los- Prezes GP Antonow poinformował, że zakończono pracę montażowe kadłuba  nowego średniego samolotu transportowego An-178. Statek będzie zdolny do przeniesienia do 18 ton ładunku i osiągnięcia prędkości do 825 km/h. Szacunkowa wartość jednego egzemplarza stanowi od 60 do 70 mln USD. Unikatową cechą An-178 jest zdolność do przewożenia szerokiego spektrum ładunków wielkogabarytowych, w tym też kontenerów morskich.

Osiągnięciem stało całkowite zastąpienie komponentów i podzespołów pochodzących z Federacji Rosyjskiej. W obecnej wersji statku 2/3 komponentów zostało wyprodukowane przez koncerny amerykańskie, pozostałe przez firmy ukraińskie. W łańcuchu dostaw uczestniczy ponad 30 przedsiębiorstw z Europy i Ameryki Północnej. Projektowanie i montaż odbywa się według standardów Federalnej Administracji Lotnictwa USA, co ułatwi certyfikacje i pozwoli uzyskać dostęp do zachodnich rynków.

Prezes Antonowa zaznacza, że zakłady koncernu w tej chwili są w stanie produkować 10-12 tego typu samolotów rocznie. Natomiast według szacunków ekspertów, zapotrzebowanie na An-178 wyniesie 200 sztuk do 2032 r. Już są plany na dostarczenie 30 maszyn na potrzeby Ministerstwa Obrony oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Pierwszy zaś gotowy samolot zostanie przekazany do Policji Narodowej Peru. Warto jednak zaznaczyć, iż w czerwcu 2020 r. wszczęto śledztwo dotyczące  korupcji podczas przetargu na zakup tego typu samolotów. Sprawą w tej chwili zajmuje się urząd kontroli państwowej Peru oraz komisja obrony narodowej Kongresu Peru.

Wkrótce rozpoczną się prace nad montażem nowego ciężkiego samolotu An-188, zdolnego do przewozu 50 ton ładunku. Od 2017 r. trwa też modernizacją ciężkich samolotów transportowych An-124 Rusłan, w których planuje się również zastąpić komponenty produkcji rosyjskiej. Jeszcze jednym kierunkiem działalności są prace projektowe nowego statku pasażerskiego An-158.

Warto również podkreślić, iż Antonow aktywnie rozwija współpracę z państwami członkowskimi NATO i UE. W tej chwili ukraińskie samoloty ściśle zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19, wykonując przewozy materiałów medycznych i zasobów ochronnych. Podstawą takiej kooperacji jest, m.in.,  zawarta w 2019 r. umowa z NATO na realizację programu Strategic Airlift Interim Solution (SALIS). Celem inicjatywy jest transport sprzętu i ładunków ponadwymiarowych na rzecz misji NATO i UE. W ramach tej umowy do końca 2021 r. Antonow oddelegowuje dwa samoloty An-124-100 Rusłan, które na stałe stacjonują na niemieckim lotnisku Lipsk/Halle. Program przewiduje dostęp do maksymalnie pięciu maszyn tego rodzaju. Dodatkowo istnieje możliwość wykorzystania też innych samolotów, takich jak An-225 Mrija, An-22 oraz Ił-76 w zależności od ich dostępności. W programie SALIS uczestniczy Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Norwegia, Słowacja, Słowenia i Polska.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn