Inżynierka i socjolożka – legalne

31 sierpnia 2020. Nazwy wykonywanego zawodu będzie można dostosować do płci pracownika. Ukrainka nie będzie musiała być w dokumentach „inżynierem”, ale będzie mogła być  „inżynierką”,  nie będzie skazana na bycie „socjologiem”, może być „socjolożką”.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy zezwoliło właśnie, by w dokumentach osobowych można było określać zawody w rodzaju żeńskim. W zarządzeniu napisano:

„ W klasyfikacji zawodów nazwy zawodów są podane w rodzaju męskim, z wyjątkiem nazw, które mają zastosowanie wyłącznie w rodzaju żeńskim (gospodyni, niania, pokojówka, siostra- opiekunka, krawcowa). Jeśli pracownik tego sobie życzy, nazwa jego zawodu może być dostosowana do określenia płci żeńskiej osoby wykonującej daną pracę”.

W maju 2019 r. Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził nowe zasady ukraińskiej pisowni. Opierają się one na najnowszych zjawiskach językowych z różnych sfer życia społecznego, naukowego i kulturalnego. Wśród zmian dopuszczono feminizację języka, czyli możliwość określenia dowolnego rodzaju działalności lub zawodu w rodzaju żeńskim. 

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn