ABC Trójmorza

20 czerwca 2022. W Rydze odbył się szczyt Inicjatywy Trójmorza. Główne tematy spotkania to perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu- czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

„Wszyscy wspieramy nadanie Ukrainie statusu kandydata do UE. Jesteśmy głęboko przekonani, że ten status otrzyma. Postanowiliśmy stworzyć nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem i przyznaliśmy go Ukrainie. Zakładamy, że może on stać się udziałem także innych państw z Europy Środkowej, które jeszcze nie są w UE, a do niej aspirują” – podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas późniejszej konferencji prasowej.

Dodał, że „Trójmorze otwiera swoje ramiona dla Ukrainy; widzimy, że Ukraińcy walczą, przelewają swoją krew po to, żeby nie być częścią ruskiego miru, a to oznacza, że chcą być częścią Zachodu i to otwarcie się na Ukrainę jest bardzo ważne”.

Przywódcy państw Trójmorza rozmawiali także m.in. o rozwoju infrastruktury, zacieśnianiu więzi w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, a także współpracy w ramach NATO.

„ Dalsze wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych między krajami regionu, w tym połączeń gazowych oraz w zakresie energii elektrycznej to działania priorytetowe, które musimy realizować”– podkreślał Andrzej Duda.

Podkreślił, że chodzi o współtworzenie więzi o charakterze gospodarczym, komunikacyjnym, a przede wszystkim o budowanie sfer bezpieczeństwa w naszej części Europy. „Tego bezpieczeństwa nie militarnego – od bezpieczeństwa militarnego mamy Sojusz Północnoatlantycki, którego wszyscy jesteśmy członkami – ale tego bezpieczeństwa w innych jego przejawach – bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwa komunikacyjnego, bezpieczeństwa także i cybernetycznego”.

Tyle z oficjalnego komunikatu.

  • Odnotować warto wystąpienie online prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, skierowane do szczytu Inicjatywy Trójmorza. Jak zwykle prezydent Ukrainy mówił konkretnie i bez ogródek.

Podkreślił, że „Ukraina powinna być członkiem inicjatywy Trójmorza. To źle, że nasz kraj znalazł się poza tą wspaniałą inicjatywą”.

Zaproponował „wzmocnienie interpretacji współpracy w ramach Trójmorza”, podkreślając znaczenie logistyki”. „To strony Trójmorza  są naszym połączeniem z wolnym światem- mówił Zełęnski.- Dostawy broni dla Ukrainy, dostawy paliwa, przepływy transportowe, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracja ludzi – wszystko to dzieje się przez terytoria państw uczestniczących w tej inicjatywie”.

Mówiąc o współpracy w sektorze energetycznym, Zełenski przypomniał, że Ukraina ma jedne z największych magazynów gazu w regionie. „Korzystając z możliwości interkonektorów Polska-Słowacja, Polska-Ukraina, możemy zaspokoić potrzeby wszystkich krajów Trójmorza. Nasz eksport energii elektrycznej może stać się widocznym wkładem w bilans energetyczny waszych krajów. I pomoże wam uniezależnić się od rosyjskiej presji energetycznej” – podkreślał Zełenski.

Komentarz redakcyjny

Ideą Baltic Business Forum, które od 14 lat Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza współorganizuje w Świnoujściu, jest wzmacnianie współpracy gospodarczej w Regionie ABC- Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Kiedy pytają nas, co to za region, odpowiadamy : „Region ABC o Trójmorze plus. Plus kraje nie należące do Unii Europejskiej, ale ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa między trzema morzami- Ukraina i Turcja. Kraje,  bez których nie ma Trójmorza”.

Dariusz Szymczycha

Facebook
Twitter
LinkedIn