Chatbot nadzoruje ekologię

23 grudnia 2020. Ukraiński ekologiczny serwis SaveEcoBot osiągnął pułap 1 milion użytkowników.

SaveEcoBot to ukraiński startup, który w ciągu 2 lat rozrósł się z małego elektronicznego instrumentu do największego w Ukrainie agregatora danych o środowisku naturalnym i jego zanieczyszczeniach. Instrument zbiera informacje z ponad 40 źródeł, w tym z danych publicznych i komercyjnych, samorządów, uniwersytetów, a nawet indywidualnych stacji pomiarowych. Zgromadzone dane są przechowywane, przesyłane online oraz wyświetlane za pomocą chatbotu w komunikatorach Telegram, Viber i Messenger.

Instrument zawiera informacje o jakości powietrza oraz o sprawcach zanieczyszczenia, w tym pozwolenia i licencje,  wyniki kontroli , podatki środowiskowe itp. Chatbot oferuje użytkownikom formularz komentarzy i sugestii, który został uzgodniony z odpowiednim ministerstwem. Istnieje również możliwość włączenia powiadomień o przekroczeniu wskaźników zanieczyszczenia powietrza, rozpoczęciu procedury udzielania zezwoleń środowiskowych na wybranym obszarze oraz pojawieniu się informacji o wybranym przedsiębiorstwie.

Oprócz chatbota instrument zawiera online mapę zanieczyszczeń powietrza w Ukrainie i na świecie. Mapa zawiera m. in. wskaźniki jakości powietrza, bieżące dane o drobnych pyłach, gazach, radiacji, wietrze i pożarach.

Z chatbotu korzystają użytkownicy z 15 krajów, w z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Instrument jest dostępny w 11 wersjach językowych. Więcej na temat ukraińskich startupów w artykułach „Pierwszy rok Funduszu Startupowego” oraz „Takflix – ukraiński Netflix”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn